MFW: 900 mln dolarów dla Ukrainy
11 grudnia zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdził wypłatę 900 mln dolarów dla Ukrainy, w ramach programu pożyczkowego o wartości 15,6 mld dolarów. Decyzja została podjęta na kilka godzin przed spotkaniem szefowej MFW, Kristaliny Georgiewej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Jak podaje Euractiv, zgoda nastąpiła po pozytywnej ocenie postępów Kijowa w zakresie realizacji czteroletniej pożyczki w ramach instrumentu rozszerzonego funduszu (EFF), zatwierdzonej na początku bieżącego roku. Oznacza to, że całkowita ilość środków przekazanych przez MFW dla Kijowa w tym roku wyniesie 4,5 mld dolarów. Jak stwierdzono w opublikowanym przez MFW komunikacie: “EFF w dalszym ciągu stanowi silną kotwicę dla programu gospodarczego władz, a jego realizacja przebiega zasadniczo zgodnie z planem pomimo niezwykle trudnej sytuacji”.
Wskazano, że ukraińska gospodarka wykazała się odpornością pomimo trwającej wojny i “ogromnych kosztów społecznych i gospodarczych”. Jak stwierdziła Georgiewa, MFW oczekuje, że ożywienie gospodarcze na Ukrainie będzie kontynuowane.
Według Euractiv, od wybuchu wojny Ukraina otrzymała ponad 68,5 mld dolarów wsparcia budżetowego. Rząd w Kijowie spodziewa się deficytu budżetowego w wysokości około 43 mld dolarów w 2024 roku, planuje go pokryć krajowymi pożyczkami oraz pomocą finansową ze strony zachodnich partnerów. Jak powiedział Gavin Gray, szef misji MFW na Ukrainie, Kijów nadal stoi przed ryzykiem związanym z zabezpieczeniem finansowania zewnętrznego.
UE apeluje do Kongresu o wsparcie Ukrainy
Z kolei 12 grudnia ponad 100 starszych europejskich prawodawców zdecydowało się wysłać list do swoich odpowiedników w Stanach Zjednoczonych, prosząc Kongres o odblokowanie dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jak podaje Euractiv, list otwarty został podpisany przez prawodawców z co najmniej 17 krajów, w tym Francji, Niemiec, Włoch, Polski i Irlandii.
Jak zaznaczono w cytowanym przez portal piśmie: “Słyszymy obawy wyrażane przez naszych amerykańskich przyjaciół. Od lat amerykańscy przywódcy, Demokraci i Republikanie, wzywali Europejczyków do wzięcia większej odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. Zgadzamy się z tym uzasadnionym wnioskiem”. Zaznaczono w nim jednocześnie, że od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Europa pomogła Kijowowi w równym stopniu, co USA. “Co więcej, wydatki na wojsko wzrosły w całej Europie (…) Amerykańska pomoc wojskowa jest jednak krytyczna i pilna” – dodano.
Szwecja: 144 mln euro dla Ukrainy
Jeszcze przed najbliższym szczytem UE, Szwecja przedstawiła nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości około 144 mln euro, który stanowi “największą jak dotąd pojedyncza dotacja w ramach dwustronnej pomocy Szwecji dla Ukrainy” – powiedział premier Szwecji, Ulf Kristersson. Jak informuje Euractiv, z tej kwoty ok. 79 mln euro trafi do Funduszu Odbudowy Ukrainy w Banku Światowym, który wspiera kluczową infrastrukturę Ukrainy w zakresie energii, mieszkalnictwa, zdrowia i transportu.
Pieniądze ze szwedzkiego budżetu pomocowego mają być przeznaczone na zakup urządzeń służących do ogrzewania i przesyłu energii w ukraińskiej sieci elektroenergetycznej. Jak podkreślił cytowany szwedzki minister rozwoju Johan Forssell: “Rosja celowo atakuje infrastrukturę cywilną, aby i tak już znajdująca się w trudnej sytuacji ludność cywilna stała się jeszcze bardziej bezbronna. Dzięki temu pakietowi chcemy pomóc Ukrainie odbudować i naprawić to, co zostało zniszczone”.
Strona szwedzka podkreśliła również wagę konsekwencji niezgodzenia się przez Unię Europejską na zatwierdzenie pakietu 50 mld euro pomocy dla Kijowa.
Źródło: euractiv.com