Spadek miejsc pracy we wszystkich rodzajach działalności
Według informacji podanych przez GUS: “W Polsce na koniec trzeciego kwartału 2023 roku było 111,2 tys. wolnych miejsc pracy (o 1,8 procent mniej niż na koniec drugiego kwartału bieżącego roku). Największy spadek liczby wolnych miejsc pracy w skali roku wystąpił w sekcji Informacja i komunikacja. Wskaźnik wolnych miejsc pracy zmniejszył się w porównaniu z trzecim kwartałem 2022 roku 0,18 punktów procentowych (0,89 procent)”.
Na koniec trzeciego kwartału odnotowano 0 2 tys. mniej wolnych miejsc pracy niż w drugim kwartale bieżącego roku i o 24,3 tys. mniej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku. Pracowników poszukiwano m.in. za pośrednictwem urzędów pracy, do których zostało zgłoszonych 14 procent ogólnej liczby wolnych miejsc pracy. Blisko co szóste wolne miejsce pracy stanowiło miejsce nowo utworzone (17,6 tys.).
Najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy wystąpił w regionie zachodniopomorskim (1,17 procent), stołecznym warszawskim (1,07 procent) i lubuskim (1,16 procent). Najniższy wskaźnik zanotowano w regionie lubelskim (0,41 procent).
Jak podaje GUS: “Spadek liczby wolnych miejsc został odnotowany we wszystkich rodzajach prowadzonej działalności w porównaniu z trzecim kwartałem 2022 roku Najwięcej wolnych miejsc pracy było w podmiotach gospodarki narodowej z sekcji Przetwórstwo przemysłowe (20,3 procent ich ogólnej liczby). Liczba wolnych miejsc pracy w tej sekcji była o 19 procent mniejsza niż w końcu trzeciego kwartału 2022 roku”.
“Duży spadek liczby wolnych miejsc pracy w porównaniu z trzecim kwartałem 2022 roku odnotowano ponadto w sekcjach: Informacja i komunikacja (o 44,3 procent, tj. do 6,8 tys.). Działalność finansowa i ubezpieczeniowa (o 36,5 procent, tj. do 1,4 tys. miejsc) i Handel; naprawa pojazdów samochodowych (spadek o 28,9 procent, tj. do 15 tys. miejsc)” – dodano.
Najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy wystąpił w sekcji Informacja i komunikacja (1,85 procent).
Źródło: ISBnews