Szybki wzrost
Jak podał główny analityk Grupy BIK, Waldemar Rogowski: “Dla kredytów mieszkaniowych październik wypadł wręcz rekordowo, potwierdzając tym samym widoczne od kilku miesięcy bardzo duże ożywienie. W ujęciu liczbowym banki udzieliły 24,1 tys. kredytów i jest to najwyższy od października 2021 roku poziom miesięcznej akcji kredytowej. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,725 mld złotych – co jest najwyższą kwotą w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych”.
Między styczniem a październikiem bieżącego roku, liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 0,9 procent w porównaniu rok do roku, natomiast w ujęciu wartościowym – o 10,5 procent rok do roku.
“Jakie są więc główne źródła rekordowej wartości akcji kredytowej? Jest ich kilka. Tak duża sprzedaż jest wynikiem ożywienia popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie wzrostu zdolności kredytowej, do którego przyczyniły się zarówno spadek poziomu WIBOR-u, wzrost realny wynagrodzeń, jak i wydłużanie średniego okresu kredytowania” – skomentował Rogowski.
Zaznaczono, że wzrost zdolności kredytowej przełożył się na wzrost wartości udzielanego kredytu. Obecnie jego średnia kwota wynosi 402,98 tys, złotych i jest wyższa od zeszłorocznej o 25,5 procent. Jak podkreślił analityk, znajduje się ona na historycznie rekordowym poziomie.
Miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w październiku 2023 roku wyniósł 1,58 procent. W ciągu ostatnich 12 miesięcy jakość portfela pogorszyła się. Świadczy o tym wzrost Indeksu o 0,39 punkta procentowego.
Jak wyjaśnił Rogowski: “Obecny odczyt Indeksu jest gorszy od tego sprzed miesiąca (wzrost o 0,12 punkta procentowego). W momencie wprowadzenia moratoriów kredytowych zakładałem, że negatywny efekt pogarszania jakości kredytów złotówkowych zostanie znacznie ograniczony. I tak się stało. Szkodowość kredytów złotowych jest na niskim poziomie. Natomiast pogarsza się jakość kredytów indeksowanych i denominowanych do franka szwajcarskiego. Przyczyną tego zjawiska nie jest ryzyko kredytowe, które mogłoby wynikać z problemów finansowych kredytobiorców. Źródłem ryzyka nie jest więc sytuacja finansowa gospodarstwa domowego, a ryzyko prawne związane z prowadzonymi procesami sądowymi”.
Źródło: ISBnews