Zmiany z poparciem Parlamentu Europejskiego
Raport ws. zmian w traktatach zawierający łącznie 267 poprawek został wcześniej przyjęty przez Komisję Spraw Konstytucyjnych czyli tzw. AFCO. Podczas tamtych głosować wszystkie potoczyły się zgodnie z rekomendacją sprawozdawców projektu. Dziś część poprawek została odrzucona. Za całością rezolucji wzywającej do zmiany traktatów zagłosowało 291 europosłów, 274 zagłosowało przeciwko, a 44 wstrzymało się od głosu.
Jedną z najbardziej kluczowych zmian jest zniesienie prawa Veta w Radzie Europejskiej, które pozwalało mniejszym ludnościowo krajom blokować część pomysłów i propozycji w obszarach polityki zagranicznej, bezpieczeństwa czy obrony. Zwolennicy wskazują, że z Veta korzystają m.in. Węgry, które blokują nakładanie sankcji na Rosję czy pomoc Ukrainie oraz Bułgarię, która w ten sposób blokuje akcesję Macedonii Północnej do struktur UE.
Kolejną kluczową zmianą jest wydłużenie listy kompetencji dzielonych między państwa członkowskie a Unię. Mają do niej dołączyć kwestie dotyczące bezpieczeństwa, obronności, zdrowia publicznego oraz leśnictwa. Wyłączną kompetencję UE miałaby zaś zyskać w sprawach związanych ze środowiskiem i bioróżnorodnością oraz w negocjacjach dotyczących globalnego ocieplenia. Nowe poprawki zaostrzyć mają również kwestie praworządności.
Wzmocnieniu uległa by również rola Parlamentu Europejskiego poprzez przyznanie mu inicjatywy ustawodawczej oraz prawa do nominowania szefa Komisji Europejskiej. Liczba komisarzy uległaby zmniejszeniu do 15, co oznaczałoby, że nie każdy kraj miałby w Komisji swojego przedstawiciela, jak ma to miejsce dzisiaj.
Źródło: Parlament Europejski/Euractiv