Rekordowe wpływy budżetowe z portów
Polskie porty morskie generują zyski poprzez odprowadzanie ceł, akcyzy czy podatku VAT. Rok rocznie wpływy z tytułu działalności portów rosną, a ich znaczenie jest coraz większe dla realizacji budżetu państwa. Dla porównania, zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów od stycznia do września 2023 roku wydatki państwa wyniosły 452 mld złotych (podczas gdy wpływy wyniosły 418 mld złotych). Jeszcze w latach 2015-16 wpływy z działalności portów rok rocznie nie przekraczały 17 mld złotych. W ostatnich latach, poza pandemicznym 2020 rokiem, wpływy budżetowe z działalności portów bezustannie rosły.
W Polsce działają trzy duże ośrodki portowe – Gdańsk, Gdynia i zespół portowy Szczecin-Świnoujście. Wszystkie trzy obiekty znajdują się w gronie 10 największych portów na Bałtyku (Gdańsk drugie miejsce, Szczecin-Świnoujście piątek oraz dziewiąte miejsce dla Gdyni). Doskonałe miejsca polskich portów mogą się jeszcze bardziej polepszyć gdy zostaną zrealizowane kolejne inwestycje rozwojowe m.in. budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu czy terminala pływającego FSRU w Zatoce Gdańskiej.
Znaczny udział we wzrośnie przychodów z tytuły wykorzystania portów w 2022 roku wynikał m.in. z sytuacji energetycznej, gdzie poprzez porty importowano m.in. węgiel, który wcześniej trafiał do Polski koleją.
Tak duże wpływy budżetowe z tytułu działalności portowej wymagają od państwa zabezpieczenia interesów i funkcjonowania tych obiektów. Po to właśnie modernizowana jest Marynarka Wojenna, która ma w ciągu następnych 10 lat otrzymać m.in. trzy fregaty rakietowe kr. Miecznik.
Aby w pełni zabezpieczyć Polskie interesy na Bałtyku konieczne stanie się również pozyskanie okrętów podwodnych w ramach programu Orka. Poza gigantycznymi wpływami do budżetu, Morze Bałtyckie stanowi bramę energetyczną Polski – ponad 80 procent gazu ziemnego konsumowanego w Polsce sprowadzamy poprzez Baltic Pipe oraz terminal LNG w Świnoujściu. Prawie 100 procent ropy i gotowych paliw również pochodzi z importu poprzez Naftoport w Gdańsku. W przyszłości ponad 20 procent energii elektrycznej w Polsce będzie produkowana z morskich farm wiatrowych zlokalizowanych od 40 do 70 km od polskiego wybrzeża na Morzu Bałtyckim.
Źródło: KAS