– Wycofanie się Rosji jest ostatnim z szeregu działań, które systematycznie podważają bezpieczeństwo euroatlantyckie. Rosja w dalszym ciągu okazuje lekceważenie kontroli zbrojeń, w tym kluczowych zasad wzajemności, przejrzystości, zgodności, weryfikacji i zgody państwa-gospodarza, a także podważa porządek międzynarodowy oparty na zasadach. Uznając rolę CFE jako kamienia węgielnego euroatlantyckiej architektury bezpieczeństwa, sytuacja, w której państwa sprzymierzone będą przestrzegać Traktatu, a Rosja nie, byłaby nie do utrzymania. – czytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie sojuszu.
– Dlatego w konsekwencji Państwa-Strony Sojuszu zamierzają zawiesić działanie Traktatu CFE na tak długo, jak będzie to konieczne, zgodnie z ich prawami wynikającymi z prawa międzynarodowego. Jest to decyzja w pełni popierana przez wszystkich członków NATO. – czytamy dodatkowo.
Traktat CFE przewidywał wprowadzenie limitów dotyczących m.in wielkości armii, ilości samolotów, czołgów czy systemów artyleryjskich. Dodatkowo traktat dawał możliwość przeprowadzenia okresowych kontroli w państwach sygnatariuszach.
Decyzja NATO jest odpowiedzią na wyjście z traktatu Rosji, która uznała, że w obecnej sytuacji politycznej nie ma zamiaru redukować zbrojeń.
Traktat został podpisany w 1990 a wszedł w życie w 1992 roku. Dotyczył państwa NATO oraz wszystkich państw Układu Warszawskiego. Ratyfikowało go 30 państw (łącznie z tymi, które powstały po rozpadzie ZSRS)
Źródło: NATO