Morawiecki premierem?
Jak zaznaczył w orędziu Duda: “Po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu. Tak jak zapowiadałem w kampanii wyborczej i tak jak to zawsze miało miejsce od czasu uchwalenia obowiązującej konstytucji Rzeczypospolitej”.
Zgodnie z konstytucją desygnowany premier proponuje prezydentowi skład rządu, a następnie prezydent powołuje premiera i pozostałych członków rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów. W ciągu 14 dni od powołania przez prezydenta premier przedstawia expose z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania Radzie Ministrów. Aby uchwalić wotum zaufania, niezbędne jest osiągnięcie bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się w poniedziałek 13 listopada. W tegorocznych wyborach do Sejmu PiS zdobyło 194 mandaty, KO 157 mandatów, Trzecia Droga 65 mandatów, Nowa Lewica 26 mandatów a Konfederacja 18 mandatów. Pod koniec października w Pałacu Prezydenckim odbyły się spotkania konsultacyjne prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Duda podkreślił po nich, że istnieją dwie grupy polityczne, twierdzące, że posiadają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera był Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy – Donald Tusk.
Źródło: ISBnews