Albanese: minerały krytyczne to budulec dla przyszłości czystej energii
Australijski rząd federalny ogłosił rozszerzenie finansowania dostępnego w ramach instrumentu Critical Minerals Facility do 2,56 mld dolarów amerykańskich (4 mld dolarów australijskich). Podczas przemówienia w USA, premier Australii Anthony Albanese stwierdził, że zwiększenie finansowania ułatwi dekarbonizację gospodarki oraz umocni pozycję Australii wśród globalnych dostawców minerałów krytycznych wykorzystywanych w odnawialnych źródłach energii, takich jak pojazdy elektryczne, akumulatory, turbiny wiatrowe czy panele fotowoltaiczne.
Jak zaznaczył Albanese, cytowany przez PV Magazine: “Chcemy przesunąć Australię w górę międzynarodowego łańcucha wartości w zakresie krytycznych minerałów, energii i produkcji (…) Australia jest zaangażowana w budowanie zrównoważonych i bezpiecznych łańcuchów dostaw krytycznych minerałów ze Stanami Zjednoczonymi. Ma to kluczowe znaczenie dla budowania przyszłości czystej energii i zapewnienia wzrostu gospodarczego”.
Premier podkreślił, że minerały krytyczne stanowią niezbędny element i budulec dla przyszłości czystej energii, a wykorzystanie ich potencjału jest niezbędne do przekształcenia Australii w mocarstwo energii odnawialnej. Jak zaznacza PV Magazine, niezależne modelowanie pokazuje, że zwiększenie eksportu krytycznych minerałów i minerałów transformacji energetycznej może stworzyć ponad 115 tys. nowych miejsc pracy i dodać 71,2 mld australijskich do PKB Australii do 2040 roku.
Dodatkowe finansowanie podwoi możliwości instrumentu Critical Minerals Facility, zarządzanego przez rządową agencję Export Finance Australia (EFA). W ramach tego instrumentu firmy mogą ubiegać się o pożyczki, gwarancje finansowe lub gwarancje wykonania, aby pomóc w tworzeniu projektów i rozwijaniu rynków eksportowych.
Jednocześnie celem pozostaje zmniejszenie dominacji Chin w globalnych łańcuchach dostaw surowców krytycznych. Australia posiada jedne z najbogatszych złóż minerałów takich jak lit, kobalt, wanad oraz pierwiastków ziem rzadkich. Jednak to Pekin dominuje w sektorze ich przetwarzania.
Jak zaznaczyła cytowana australijska minister zasobów Madeleine King: “Droga do zerowej emisji netto prowadzi przez australijski sektor zasobów. Jesteśmy dobrze przygotowani, aby być wiodącym na świecie dostawcą krytycznych minerałów, w tym pierwiastków ziem rzadkich, i wspierać globalne wysiłki na rzecz transformacji czystej energii”.
Źródło: pv-magazine.com