Obniżenie inflacji
Wpływ 0 procentowego VAT-u na żywność obniża inflację o 1 punkt procentowy. Powrót do pełnej stawki podwyższy ścieżkę inflacji w 2025 roku, a także oddali powrót inflacji do celu.
Jak podaje kwartalnik ekonomiczny PKO Banku Polskiego “Przebudzenie konsumenta”: “Rewidujemy w dół prognozę inflacji na 2023 i 2024 rok. W perspektywie 2023 roku jest to efekt niższego punktu startowego i korzystniejszych cen żywności, a w perspektywie 2024 roku konsekwencja nowych założeń odnośnie zmian regulacyjnych. Zmieniliśmy założenia dotyczące zerowej stawki VAT na część towarów żywnościowych – obecnie zakładamy, że zostanie ona przedłużona na 2024 rok, a wyższy VAT powróci w 2025 roku (z ryzykiem podwyżki już w połowie 2024 roku). Ta zmiana obniża CPI w 2024 roku o ok. 1 punkt procentowy, ale jednocześnie podnosi ścieżkę na 2025 rok, opóźniając moment powrotu inflacji do celu NBP. Nie mniej istotne są założenia dotyczące nośników cen energii”.
Zdaniem ekonomistów w krótkim terminie będzie postępowała wyraźna dezinflacja. Prognozują “spadek inflacji CPI do 4 procent wczesną wiosną 2024 roku”, jednak w dłuższej perspektywie widzą zatrzymanie trendu dezinflacyjnego i utrzymanie inflacji konsumenckiej na poziomie 4 procent. Zgodnie z prognozami PKB na koniec roku inflacja konsumencka wyniesie 6,7 procent rok do roku, na koniec przyszłego roku – 4 procent. Średniorocznie w tym roku CPI wyniesie 11,5 procent w porównaniu z 14,4 procent w 2022 roku. Jako główne czynniki niepewności wskazuje się: skalę uporczywości inflacji bazowej, zmiany regulacyjne, politykę marżową, notowania złotego i ceny surowców.
Źródło: ISBnews