Chińskie ograniczenia
ChRL jest największym na świecie producentem i eksporterem grafitu, odpowiada również za rafinację ponad 90 procent grafitu używanego w praktycznie wszystkich anodach akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV). Jak informuje Euractiv, zgodnie z nowymi ograniczeniami, wprowadzonymi od 1 grudnia 2023 roku, Chiny będą wymagać, aby eksporterzy ubiegali się o pozwolenia wysyłki dwóch rodzajów grafitu: grafitu syntetycznego o wysokiej czystości, twardości i nasyceniu oraz naturalnego grafitu płatkowego i jego produktów. Zgodnie z chińskimi danymi, głównymi nabywcami grafitu są Japonia, USA, Indie i Korea Południowa.
Jednocześnie zrezygnowano z tymczasowej kontroli pięciu mniej newralgicznych produktów grafitowych wykorzystywanych w podstawowych gałęziach przemysłu (stalowym, metalurgicznym i chemicznym). Jak zaznaczył cytowany przez Euractiv Chang Ke, analityk w firmie konsultingowej Mysteel, wprowadzenie nowych ograniczeń zapewni krajowe dostawy grafitu do zastosowań wojskowych, takich jak sektor lotniczy i kosmiczny, a także do produkcji krajowych baterii. Akcje chińskich producentów nowych pojazdów energetycznych i akumulatorów wzrosły po ogłoszeniu ograniczeń.
Obecnie Unia Europejska rozważa nałożenie ceł na produkowane w Chinach pojazdy elektryczne, argumentując swoje zamierzenia tym, że Pekin nieuczciwie korzysta z dotacji. UE rozpoczęła również dochodzenie w sprawie dotacji Pekinu dla rodzimych producentów EV. Dodatkowo USA rozszerzyło ograniczenia dostępu chińskich firm do półprzewodników, wstrzymało również sprzedaż zaawansowanych chipów sztucznej inteligencji, produkowanych przez Nvidię.
Gal i german – podobne ograniczenia
Jak zaznacza Euractiv, ograniczenia na eksport grafitu są podobne do przepisów wprowadzonych od 1 sierpnia tego roku na gal i german, również wykorzystywanych przy produkcji czipów. Ich zastosowanie doprowadziło do zmniejszenia się eksportu tych metalu z Chin oraz poskutkowało wzrostem cen.
Zdaniem cytowanych analityków, nie wiadomo, jak ograniczenia eksportowe wpłyną na grafit w krótkoterminowej perspektywie. Według danych Mysteel, ceny naturalnego grafitu płatkowego wyniosły w tym tygodniu 539,62 dolarów za tonę metryczną, co oznacza spadek o 25,5 procent od początku 2023 roku. Niektórzy zaznaczają, że ceny grafitu mogą wzrosnąć w przyszłości, również z powodu nierównowagi podaży i popytu wywołanej wojną Rosji z Ukrainą.
Jak dodnosi Euractiv, ze względu na aspekty dotyczące ochrony środowiska, w ostatnich latach Chiny ograniczyły wydobycie grafitu naturalnego, a od 2021 roku zwiększyły produkcję grafitu syntetycznego, który stanowi na ten moment 70 procent chińskiej produkcji.
Źródło: euractiv.com