Skuteczność ATACMS
17 października ukraińskie wojsko informowało o udanych, precyzyjnych atakach na lotniska w pobliżu Ługańska na wschodzie Ukrainy i Berdiańska na południu nad Morzem Azowskim, które to tereny znajdują się pod kontrolą Rosji.
Jak powiedział cytowany przez Euractiv prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: “Dziś szczególne podziękowania dla Stanów Zjednoczonych. Nasze umowy z prezydentem Bidenem są wdrażane. Bardzo dokładnie – ATACMS sprawdziły się”.
Z kolei ambasador Rosji w USA, Anatolij Antonow, powiedział, że decyzja Stanów Zjednoczonych o wysłaniu ATACMS na Ukrainę była poważnym błędem, a jej konsekwencje “będą najpoważniejszej natury”: “Stany Zjednoczone nadal naciskają na bezpośrednie starcie między NATO a Rosją”.
Jak zaznacza Euractiv, Kijów wielokrotnie prosił administrację USA o ATACMS (Army Tactical Missile Systems) i zobowiązał się do nieużywania ich na terytorium Rosji. Rozmieszczenie tej broni pozwoliłoby ukraińskim siłom na zakłócenie linii zaopatrzenia oraz uszkodzenie baz lotniczych i sieci kolejowych wykorzystywanych przez Rosję na okupowanych terytoriach.
Zdaniem ukraińskich sił zbrojnych zniszczono dziewięć helikopterów, wyrzutnię rakiet obrony powietrznej, pasy startowe i inny sprzęt, a siły rosyjskie poniosły ciężkie straty. Zdaniem Euractiv zachodni partnerzy Kijowa byli ostrożni w dostarczaniu pocisków dalekiego zasięgu potrzebnych do trwającej od czterech miesięcy kontrofensywy, obawiając się, że sprowokuje to Kreml. Nie jest jasne, ile pocisków ATACMS posiada Ukraina.
Źródło: euractiv.com