Umowa na projekt elektrowni atomowej
27 września na Zamku Królewskim w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel podpisały umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, pierwsza elektrownia atomowa będzie zbudowana razem z najlepszymi amerykańskimi firmami, które mają w tej dziedzinie ogromne doświadczenie.
„Tak jak XX wiek należał do węgla i ropy, tak wiek XXI należy do atomu. Nie znamy oczywiście technologii, które mogą w przyszłości nadejść i dlatego nie możemy ryzykować stabilności systemu energetycznego i stabilności całej naszej gospodarki w oparciu o niestabilne źródła energii. Jedynym czystym, stabilnym źródłem energii, które dzisiaj jest sprawdzone technologicznie i zweryfikowane co do bezpieczeństwa jest właśnie energetyka jądrowa, która dzisiaj ma swój wielki dzień.” – powiedział premier.
Podczas konferencji Morawiecki zaznaczył, że Polska ma „ambicję aby odbudować cały polski sektor jądrowy. (…) Każdy, kto się tą dziedziną trochę interesował wie, że w latach 80-tych elektrownia jądrowa miała powstać w Polsce, mieliśmy zespoły, które się tym zajmowały, naukowców, inżynierów, projektantów, specjalistów, pracowników. Teraz te zespoły do pewnego stopnia zostały zaprzepaszczone, poszły w rozsypkę”. Premier podkreślił, że obecnie w Polsce kształcą się nowi specjaliści w dziedzinie energetyki jądrowej.
„W dzisiejszym dniu stawiamy bardzo ważny krok na drodze do realizacji polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki nuklearnej. To ogromny zaszczyt, że mogę być tutaj z Państwem” – powiedział Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. „Jest to jeden z najważniejszych kroków jeśli chodzi o współpracę w programie cywilnej energetyki nuklearnej. Od przywództwa korporacyjnego do politycznego pokazujemy, że relacje polsko-amerykańskie są bardzo bliskie i jesteśmy jednym zespołem. Projekty nuklearne są skomplikowane i nie można ich zbudować z dnia na dzień (…) Chciałem pogratulować polskiemu rządowi i firmom projektowym że pozostały skoncentrowane na tym wysiłku i osiągnęliśmy ten ważny punkt”.
„Zaledwie kilka miesięcy wcześniej prezydent Joe Biden stał tutaj i ogłosił światu, jak bardzo kluczowa jest relacja między Polską a USA. Prezydent Biden mówił o tym, jak Polska pozostaje na linii frontu ochrony i obrony demokracji oraz jak wiele dała i zrobiła, aby pomóc Ukraińcom” – zaznaczył Brzeziński. „Tak jak często powtarzam, bezpieczeństwo energetyczne to zarazem bezpieczeństwo narodowe. Amerykańskie bezpieczeństwo powiązane jest z polskim bezpieczeństwem, chciałbym to powtórzyć. Poprzez ten projekt zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne, pracujemy razem, aby przyspieszyć odejście od rosyjskich paliw kopalnych i zapobiec temu, aby Putin nie wykorzystywał energii jako broni, jednocześnie walcząc ze zmianą klimatu”.
Elektrownia ma powstać w gminie Choczewo w miejscowości Słajszewo. Obiekt ma składać się łącznie z trzech bloków jądrowych o maksymalnej mocy 3750 MW. Każdy blok będzie wyposażony w reaktor jądrowy oparty na technologii amerykańskiej spółki Westinghouse czyli AP1000 o mocy 1250 MW. Zgodnie z planami rządowymi budowa inwestycji ruszy w 2026 roku a pierwszy reaktor zacznie komercyjną pracę już siedem lat później czyli w 2033 roku. Kolejne będą sukcesywnie oddawana aż do 2042 roku. W lipcu 2023 roku. PEJ uzyskała wydaną przez MKiŚ decyzję zasadniczą dotyczącą budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu, potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną.
22 września 2023 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opublikował decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Decyzja określa m.in. warunki środowiskowe podczas realizacji i eksploatacji inwestycji, oraz wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji projektowej, wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych. W zeszłym tygodniu Westinghouse Nuclear i Bechtel zawiązały konsorcjum na potrzeby budowy elektrowni w Choczewie.
Źródło: PEJ/Westinghouse/Twitter
Artykuł bardzo ciekawy i ważny z punktu widzenia przyszłości energetyki w Polsce. Cieszy mnie, że wreszcie jest umowa na projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Mam nadzieję, że to oznacza krok w kierunku zrównoważonego i czystego źródła energii. Musimy inwestować w nowoczesne technologie, które pozwolą nam dbać o środowisko i zapewnić stabilność dostaw energii w przyszłości.
Wow, to niesamowite! Jestem bardzo podekscytowany tym artykułem. Projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej to ogromny krok naprzód dla naszego kraju w dziedzinie energii. Jestem pełen nadziei, że ta umowa będzie otwierać nowe możliwości dla Polski i przyczyni się do poprawy naszej niezależności energetycznej. Mam nadzieję, że projekt ten zostanie zrealizowany sprawnie i zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Jestem pewien, że energia jądrowa może być ważnym czynnikiem w naszym przyszłym rozwoju.