Więcej CO2 z recyklingu niż z plastiku
Dwa lata temu Lego, największy producent zabawek na świecie, ogłosił przetestowanie prototypowego klocka wykonanego z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu zamiast standardowego materiału ABS (akrylonitrylo-butadieno-styrenu), bazującego na ropie naftowej. Obecnie ABS jest używany w blisko 80 procent miliardów klocków, które co roku produkuje firma.
Jak informuje Financial Times, zdaniem Nielsa Christansena, dyrektora generalnego duńskiej firmy, użycie politereftalanu etylenu (RPET) z recyklingu skutkowałoby wyższą emisją CO2, biorąc pod uwagę cały okres użytkowania produktu (m.in. ze względu na wymóg zakupienia nowego sprzętu). Zamiast tego przedsiębiorstwo spróbuje zmniejszyć ślad węglowy obecnej metody produkcji, która potrzebuje ok. 2 kg ropy naftowej do wytworzenia 1 kg plastiku.
Lego początkowo postawiło sobie za cel wyeliminowanie do 2030 roku wszystkich ropopochodnych tworzyw sztucznych z ok. 20 materiałów wykorzystywanych do budowy klocków. Obecnie jest na dobrej drodze do wyeliminowania do 2025 roku jednorazowych, plastikowych toreb używanych do pakowania klocków.
Niemniej jednak zastąpienie ABS jest o wiele trudniejsze, również ze względu na jego właściwości (zapewnia trwałość klocków oraz łatwość ich składania i rozkładania). RPET jest bardziej miękkim materiałem, dlatego wymaga dodatkowych składników zapewniających bezpieczeństwo i wytrzymałość oraz duże ilości energii do jego przetworzenia i wysuszenia.
Lego planuje stopniowo włączać większe ilości materiałów pochodzenia biologicznego i tych pochodzących z recyklingu do samego ABS. Jak zaznacza Financial Times, zdaniem dyrektora generalnego, takie działanie może pomóc osiągnąć cele wyznaczone na 2032 rok, czyli redukcję emisji o 37 procent w porównaniu do 2019 roku.
Duńskie przedsiębiorstwo planuje potroić swoje wydatki na zrównoważony rozwój do ok. 430 mln dolarów rocznie do 2025 roku. Jak przyznał Christiansen, może to zaszkodzić marżom zysku, ponieważ nie przeniesie wyższych kosztów zakupu zrównoważonych materiałów na konsumentów.
Lego planuje również umożliwić ponowne wykorzystanie wyprodukowanych klocków – program Replay uruchomiony w USA i Kanadzie zbiera stare klocki od konsumentów. Następnie są one sortowane i czyszczone, zanim trafią do organizacji charytatywnych.
Źródło: ft.com