Starty i lądowania z drogi
Ćwiczenia odbywają się na drodze wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki. Droga ta jest jednocześnie Drogowym Odcinkiem Lotniskowym tzw. DOLem. DOL to przygotowana cywilna droga, która w określonych przypadkach i warunkach może pełnić rolę pasa startowego, z którego mogą korzystać wojskowe statki latające.
DOL są wykorzystywane np. w przypadku kiedy nie można działań w bazach macierzystych czy innych lotniskach, lub kiedy są one zagrożone atakami rakietowymi nieprzyjaciela. DOL powinien, poza prostą i długa nawierzchnią posiadać miejsce do wykonania np. tankowania czy uzbrojenia samolotu tzw. stojankę, miejsce na prowizoryczną wieże kontroli lotów (w Polsce stosowane są tzw. Krasule czyli pojazdy lotniskowe oparte na podwoziu Stara 266, pomalowane w biało-czarną szachownicę).
W Polsce jest ponad 20 DOLi, jednak niewielka część z nich jest operacyjna. W ostatnich latach pomimo budowy wielu setek kilometrów dróg ekspresowych nie budowano nowych drogowych lotnisk. Te które istniały często zdewastowano np,. poprzez stawianie barierek energochłonnych pomiędzy „pasem startowym” a stojankami. Samo wojsko również przez wiele lat nie ćwiczyło procedur związanych z wykorzystaniem tej infrastruktury do działań bojowych. Dopiero po półtora roku wojny na Ukrainie, i korzystania lotnictwa Ukraińskiego z tego typu obiektów udało się w Polsce zorganizować rzeczywiste ćwiczenia wykorzystujące DOLe.
Ćwiczenie ROUTE 604 ma potrwać do 3 października. Zadania realizować będą samoloty z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego: MiG-29 i Su-22; myśliwce F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego; samoloty transportowe C-130, C-295 i M28 z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego; samoloty szkolno-treningowe M-346 z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Ostatnie tego typu ćwiczenia miały miejsce w 2003 roku. Pierwszy raz w historii polskiego lotnictwa wojskowego, w obecnych ćwiczeniach uczestniczy w nich samolot myśliwski F-16.
Tego typu ćwiczenia odbywają się regularnie w państwach skandynawskich oraz na Białorusi.
Źródło: MON