Moskwa: “Milowy krok”
Jak poinformowała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, GDOŚ zakończył prowadzone postępowanie i wydał decyzję środowiskową dla budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. “Jest to milowy krok dla realizacji kluczowej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego inwestycji” – zaznaczyła minister.
W opinii GDOŚ realizacja i eksploatacja elektrowni nie będzie wiązała się z wystąpieniem znaczącego, negatywnego oddziaływania na środowisko. Zaznaczono, że decyzja została wydana przy założeniu zachowania wskazanych w raporcie rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, a także przy spełnieniu środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.
Poinformowano, że inwestycja nie będzie znacząco negatywnie wpływać na obszary Natura 2000 i nie pogorszy stanu siedlisk przyrodniczych, siedlisk gatunków roślin i zwierząt ani nie pogorszy integralności obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Budowa i eksploatacja elektrowni jądrowej ma nie wpłynąć szkodliwie na wody podziemne i powierzchniowe, również wody Morza Bałtyckiego.
Jak poinformował GDOŚ, elektrownia jądrowa nie spowoduje emisji gazów i pyłów ponad normę, nie będzie się również wiązała z wprowadzeniem ponadnormatywnych dawek substancji promieniotwórczych do gleby, ziemi, wód oraz powietrza. Zapewniono monitorowanie elektrowni w trakcie jej eksploatacji w kontekście jej oddziaływania na środowisko oraz monitoring radiologiczny.
Budowa w 2026, pierwszy blok w 2033
Postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej wszczęto 5 sierpnia 2015 roku, a 21 maja 2016 roku GDOŚ określił zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) przedłożyła gotowy raport 13 maja 2022 roku, podobnie jak raport Espoo, dotyczący transgranicznego oddziaływania na środowisko. Swoje stanowisko przedstawiło 14 państw: Austria, Białoruś, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Ukraina oraz Węgry. Na potrzeby poszczególnych krajów Polska przedstawiła wyjaśnienia w formie pisemnej bądź spotkań bilateralnych. Łącznie analiza przedłożonego raportu zajęła GDOŚ półtora roku.
W grudniu 2021 roku PEJ (należąca w całości do Skarbu Państwa) wskazała lokalizację elektrowni jądrowej, na którą wybrano Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo, z kolei w listopadzie 2022 roku polski rząd przyjął uchwałę o wyborze amerykańskiej firmy Westinghouse Electric Company na dostawcę technologii jądrowej. Zgodnie z harmonogramem, budowa ma rozpocząć się w 2026 roku, a pierwszy blok ma być uruchomiony w 2033 roku.
21 września 2023 roku Westinghouse i Bechtel zawiązały konsorcjum na potrzeby projektowania i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W ocenie amerykańskich firm, umowa na zaprojektowanie elektrowni zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.
Źródło: PAP