Co z tego wynika?
Przedstawione dane pozwalają sprawdzić, ile procent dziennej (lub godzinowej) produkcji energii elektrycznej w Polsce pochodziło z OZE – w tym przypadku źródeł wiatrowych oraz fotowoltaicznych – oraz jak przekładało się to na cenę hurtową energii elektrycznej na rynku hurtowym. Dni (lub godziny) z wysokim udziałem produkcji z OZE w łącznej dziennej produkcji energii elektrycznej cechują się widocznym spadkiem średniej rynkowej ceny energii. Z kolei dni (godziny) o niskim udziale energii elektrycznej z OZE to dni (godziny) o wyższych poziomach cen.
Warto podkreślić, że ceny energii elektrycznej zazwyczaj są niższe w weekendy i święta, gdy zapotrzebowanie jest niższe.
Zależność ta jest bezpośrednim następstwem faktu, iż źródła wiatrowe i fotowoltaika cechują się niemal zerowym kosztem zmiennym produkcji w porównaniu do produkcji z węgla czy gazu. W pewnym uproszczeniu, w okresach wysokiego udziału produkcji z wiatru i słońca droższe źródła cieplne są „wypychane” poza tzw. merit order, czyli stos wolumenowo-cenowy, skutkując presją na spadek cen hurtowych energii elektrycznej – podsumowuje Kamil Moskwik, członek zarządu Instytutu Jagiellońskiego.
Szczegółowe dane na temat rynku energii w Polsce znajdziesz na platformie – research.jagiellonski.pl