Współpraca Moskwy i Pekinu
Jak donosi Reuters, rosyjski minister rozwoju gospodarczego, Maksim Reszetnikow, przeprowadził intensywne rozmowy z chińskim ministrem handlu, Wang Wentao, dotyczące współpracy gospodarczej między państwami. Zbiegły się one z podróżą najwyższego rangą chińskiego dyplomaty, Wang Yi do Moskwy. Podczas wizyty Wang Yi potwierdzono wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina w Pekinie w październiku.
Wang Wentao potwierdził, że chińsko-rosyjska współpraca gospodarcza i handlowa pogłębia się, stając się coraz bardziej “solidną” pod strategicznym kierownictwem głów państw. Jednocześnie Pekin odrzuca zachodnią krytykę, wskazując, że wspomniane więzi nie naruszają norm międzynarodowych a ChRL może współpracować z dowolnym krajem.
Od czasu rozpoczęcia przez Kreml wojny na Ukrainie, Moskwa zaspokaja część chińskiego popytu na ropę, gaz oraz zboże. Zgodnie z danymi podanymi przez Reutersa, w sierpniu 2023 roku chiński import rosyjskich towarów wzrósł o 3 procent (do 11,5 mld dolarów) w porównaniu z 2022 rokiem. Odwróciło to lipcowy, 8 procentowy spadek.
Nowe znaczenie rosyjskiego Dalekiego Wschodu
Jak informuje Reuters, rosyjski Daleki Wschód zyskał nowe, strategiczne znaczenie jako strefa handlu transgranicznego. W zeszłym tygodniu rosyjska firma United Oil- and Gas-Chemical Co. i chińska Xuan Yuan Industrial Development wyraziły zgodę na budowę kompleksu przeładunkowego ropy naftowej w pobliżu mostu łączącego rosyjskie miasto Nizhneleninskoye i chińskie Tongjiang. Stanowi to element dywersyfikacji rosyjskiego eksportu z dala od Europy.
Rosyjski Daleki Wschód jest również miejscem połowu blisko 70 procent krajowego zapotrzebowania na owoce morza. W związku z chińskim zakazem importu owoców morza z Japonii po informacjach o uwolnieniu wody z elektrowni Fukushima, Moskwa liczy na zwiększenie eksportu swoich produktów do Państwa Środka.
Zgodnie z informacjami publikowanymi przez chińskie media państwowe istnieje “rosnąca konieczność” zintensyfikowania handlu zbożem między Pekinem i Moskwą. Jak zaznacza Reuters, budowa korytarza zbożowego łączącego Rosję z Heilongjiang, północno-wschodnią prowincją Chin słynącą z urodzajnych ziem, może pomóc zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe ChRL.
Źródło: reuters.com