VeloBank z nowym właścicielem do marca
Do końca września możliwe jest składanie niewiążących ofert nabycia banku, a według portalu, Sołowiow ma poważnie wziąć udział w tym procesie. – Wyłączny doradca inwestycyjny, czyli bank JP Morgan, udostępnia zainteresowanym podmiotom dokumenty, aby te mogły przygotować niewiążące oferty. Obecnie dokumenty pobrało ok. 10 potencjalnych inwestorów, pewnie ta lista jeszcze się wydłuży, ale to nie oznacza, że tyle samo będzie później ofert – mówi cytowana przez BI osoba zaznajomiona ze sprawą.
Sołowiow miał w przeszłości próbować zaangażować się w przejęcie VeloBank, ale nic z tego nie wyszło dotychczas.
30 czerwca BFG wystawił ogłoszenie sprzedaży VeloBanku. W ramach transakcji sprzedanych ma być 51 procent akcji należących do BFG a także 49 procent akcji należących do ośmiu banków komercyjnych działających w ramach Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. Nie jest znana kwota sprzedaży, jednak kwota restrukturyzacji wyniosła 10,3 mld złotych, z czego BFG przeznaczył 6,9 mld złotych a SOBK 3,5 mld złotych.
Proces sprzedaży Velo Banku jest dwuetapowy. Właśnie zbliża się finał pierwszej części, w czasie której potencjalni inwestorzy zostaną zaproszeni do sporządzenia i złożenia pisemnej, niewiążącej oferty wstępnej. Drugi etap to wybór najbardziej preferowanych inwestorów, których BFG zaprosi już do złożenia ostatecznej oferty.
Nowego właściciela VeloBanku poznamy prawdopodobnie do końca marca 2024 roku.
Michał Sołowow jest właścicielem wielu firm. Jego głównym aktywem jest chemiczny koncern Synthos. W skład jego imperium wchodzi również Cersanit czy Barlinek. Sołowiow planuje również budować energetykę jądrową w Polsce w oparciu o technologie małych reaktorów modularnych – SMR produkcji GE Hitachi.
Źródło: Business Insider