Więcej polskiego złota
7 września Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował dane o oficjalnych aktywach rezerwowych, z których wynikało, że pod koniec sierpnia pozycja “złoto monetarne” była wyceniana na 19,65 mld dolarów. Jak zaznacza Bankier.pl, NBP nie informuje w raporcie o ilości posiadanego złota, jednak korzystając z danych Londyńskiej Giełdy Złota (LBMA) można ocenić, że wartość ta wynosiła 10,108 mln uncji. Jak informował NBP na koniec lipca, Polska posiadała 9,628 mln uncji kruszcu.
Polskie rezerwy złota najpewniej zwiększyły się do 314,39 ton, co oznaczałoby, że mogły przewyższyć swoją wielkością oficjalne rezerwy Wielkiej Brytanii, które według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na koniec lipca wynosiły 310,3 ton – jak podkreśla Bankier, wielkość, która pozostaje niezmienna od lat. Oficjalne potwierdzenie wielkości polskich rezerw złota nastąpi 21 września, gdy NBP opublikuje statystyki płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych.
Licząc od kwietnia 2023 roku, NBP systematycznie co miesiąc dokupował kolejne porcje kruszcu – najwięcej w lipcu, kiedy nabyto 22,4 tony złota. Cztery lata wcześniej, w 2019 roku NBP poinformowało o zakupie 100 ton złota oraz przetransportowaniu polskich rezerw do krajowych skarbców. Pierwszych polskich zakupów kruszcu w XXI wieku dokonano w 2018 roku.
Złoto w modzie
Jak informuje Bankier.pl, po 2008 roku zachodnie banki centralne przestały wyprzedawać rezerwy złota, których pozbywały się od lat 80. XX wieku. Złoto zaczęło być intensywnie kupowane przez państwa rozwijające się w Azji (m.in. Chiny czy Indie), w Unii Europejskiej do pionierów procederu należy zaliczyć Polskę i Węgry.
W 2022 roku banki centralne dokonały największych zakupów kruszca od blisko pół wieku, zwiększając rezerwy o 1,135 tys ton. Praktyka ta jest kontynuowana również w 2023 roku. Jak donosi Bankier.pl, wśród największych kupujących znalazła się Polska – wyprzedziły ją jedynie Chiny. Ludowy Bank Chin nabył dodatkowo 103 tony złota, Singapur zajął trzecie miejsce z 71,6 tonami.
Źródło: bankier.pl