Umowy na 1,5 mld złotych
Jak poinformował Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii: “W ciągu ośmiu tygodni działania programu złożono 36,037 wniosków kredytowych i zawarto 3,901 umów na łączną kwotę ok. 1,457 mld złotych (dane na 24 sierpnia 2023 roku). Średnia kwota bezpiecznego kredytu 2 procentowego to 373,563 złotych”.
W opublikowanym komunikacie wskazano, że obecnie dziewięć banków oferuje kredyty w wysokości 2 procent. Należą do nich: Alior Bank SA, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank PEKAO SA, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski SA, SGB-Bank SA i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem SA i VeloBank SA.
Zaznaczono również, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oczekuje na podpisanie umowy o współpracy przez jeden z banków, z cztery kolejne “deklarują gotowość do przystąpienia do programu w trzecim i czwartym kwartale tego roku”. W ramach drugiego filaru programu “Pierwsze Mieszkanie” założono 1 644 kont na łącznie ponad 3,15 mln złotych. Konto mieszkaniowe posiada premię na oszczędzanie, którą gwarantuje państwo.
Jak wskazuje MRiT, obecnie Konto Mieszkaniowe oferuje Alior Bank, Bank Pekao SA oraz PKO Bank Polski. Uzgodnienia z pozostałymi bankami w tym zakresie trwają.
Program “Pierwsze Mieszkanie” został wprowadzony w ramach ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Na program składa się systemu dopłat do kredytu na zakup pierwszego lokum (mieszkania lub domu jednorodzinnego) oraz konta mieszkaniowego, czyli programu pomocy skierowanego do oszczędzających.
Od 1 lipca 2023 roku można skorzystać z “bezpiecznego kredytu 2 procentowego, czyli systemu dopłat do kredytu hipotecznego” – jak informuje strona rządowa. Z programu można skorzystać, jeżeli nie ukończyło się 45 roku życia i nie posiada się lub nie miało się mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego bądź domu jednorodzinnego.
Źródło: PAP