Zielone zmiany w ciepłownictwie
Zgodnie z ustawą o energetyce budynków (niem. Erneuerbares Heizen – Gebäudeenergiegesetz, GEG) od 1 stycznia 2024 roku każdy nowo zainstalowany system grzewczy w Niemczech powinien być zasilany co najmniej w 65 procentach energią odnawialną. Celem projektu jest regulacja przejścia na odnawialne źródła energii w ogrzewaniu, aby przyspieszyć transformację energetyczną i grzewczą w kraju.
Ustawa GEG jest stanowi część dążenia Berlina do osiągnięcia neutralności klimatycznej kraju do 2045 roku. Zgodnie z informacjami podanymi przez Reuters, sektor budowlany nad Renem wyemitował 112 mld ton gazów cieplarnianych w 2022 roku, co stanowi 15 procent całości emisji.
Jak informuje niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck, obecna forma ustawy “łagodzi trudności społeczne [związane z wymianą systemów grzewczych] okresami przejściowymi, uwzględnionymi wyjątkami, a przede wszystkim reorganizacją finansowania”. Zapewnił, że obywatele otrzymają wsparcie pieniężne na zrealizowanie zamierzeń ustawy.
Jak informuje Frankfurter Rundschau, uwzględnionymi alternatywami do ogrzewania olejowego i gazowego są m.in. podłączenie do sieci ciepłowniczej, zainstalowanie elektrycznej pompy ciepła, bezpośrednie ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie hybrydowe, podgrzewacz gazowy “H2-Ready” który można przerobić na ogrzewanie wodorowe oraz ogrzewanie na biomasę.
Niemniej jednak nawet po 1 stycznia 2024 roku nadal będzie można montować systemy ogrzewania olejowego i gazowego, jednak w przyszłości będą one musiały być zaopatrywane w co najmniej 65 procentach zielonymi gazami, takimi jak biometan. W przypadku szczególnie zimnych dni dozwolone będzie również uzupełnienie zielonych rozwiązań ciepłowniczych, np. pompy ciepła, generatorami ciepła zasilanymi paliwami kopalnymi, jeżeli sama pompa nie wystarczyłaby do pokrycia pełni zapotrzebowania.
Jak zaznacza oficjalna strona rządowa, nie ma obowiązku natychmiastowej wymiany istniejących grzejników, a uszkodzone jednostki można również naprawić. Istnieją również długie okresy przejściowe na zainstalowanie nowego systemu, które co do zasady wynoszą do trzech lat. Również starsi właściciele domów powyżej 80 roku życia mieszkający w budynku z maksymalnie sześcioma mieszkaniami nie powinni być zobowiązani do przejścia na ogrzewanie odnawialne w przypadku awarii ogrzewania.
Zgodnie z ustawą GEG kotły niskotemperaturowe i kotły kondensacyjne mają być zwolnione z obowiązku wymiany, istnieje jednak ograniczenie czasowe – kotły na paliwa kopalne mogą funkcjonować jedynie do 2044 roku. Do tego momentu działające systemy ogrzewania gazowego muszą być w pełni zasilane gazami odnawialnymi.
Zmiany w ciepłownictwie mają być dofinansowane środkami pochodzącymi z Funduszu Klimatyczno-Transformacyjnego. Jak informuje Reuters, w pierwotnym projekcie ustawy oszacowano jej koszt na ok. 9,16 mld euro rocznie do 2028 roku i 5 mld euro rocznie począwszy od 2029 roku. Przewidywany spadek miałby wynikać z tego, że wzrost produkcji energii odnawialnej oraz pomp grzewczych obniży koszty wprowadzanych reform.
Jak można przeczytać na stronie niemieckiego rządu federalnego, Federalny Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył skargę nadzwyczajną na procedurę legislacyjną dotyczącą ustawy GEG, w związku z czym drugie i trzecie czytanie ustawy zostało przełożone i będzie przedmiotem obrad Bundestagu po przerwie wakacyjnej.
Jest to efektem sporów w koalicji rządzącej (partie SPD, FDP oraz Zielonych). Jak informuje Reuters, FDP skrytykowało projekt ustawy o energetyce budynków, uznając jego początkowe propozycje za zbyt kosztowne i skomplikowane.
Źródła: fr.de, zdf.de, reuters.com, energiewechsel.de, bundesregierung.de