Budowa Baltic Power ruszy jeszcze w tym roku
Obecnie jest to najbardziej zaawansowany projekt typu offshore w Polsce. Farma powstanie ok. 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa. Będzie składać się z 76 turbin wiatrowych, każda o mocy 15 MW, zdolnych do zasilenia 1,5 mln gospodarstw domowych. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, kiedy zakończony zostanie proces pozyskiwania finansowania i kompletowania pozwoleń budowlanych. Zakończenie budowy planowane jest na 2026 rok.
Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, zaznaczył, że do 2030 roku Grupa ORLEN planuje osiągnąć 9 GW zainstalowanych mocy odnawialnych źródeł energii. Kluczowym elementem inwestycji mają być morskie farmy wiatrowe. Baltic Power, w którym grupa posiada ponad 51 procent udziałów, jest najbardziej zaawansowanym projektem tego typu w Polsce. Budżet wynosi ok. 4,73 mld euro i zawiera wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem (w wysokości 4,05 mld euro), a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową.
Zdaniem udziałowców finansowanie projektu realizowane będzie poprzez model Project Finance, polegający na spłacie zobowiązań poprzez przyszłe nadwyżki finansowe generowane przez projekt. Jest to formuła szczególnie korzystna dla finansowania inwestycji wymagających znacznych nakładów oraz czasu na osiągnięcie pełnej wydajności.
Projekt Baltic Power uzyskał już wszystkie pozwolenia na budowę lądowej części inwestycji oraz morskiego przyłącza elektroenergetycznego, dzięki któremu wytworzona na farmie energia trafi na ląd. Zabezpieczone zostały również umowy na wszystkie kluczowe komponenty (w tym turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne oraz kable i fundamenty) oraz ich transport, produkcję i instalację. Do osiągnięcia finalnej decyzji brakuje jedynie pozwolenia na budowę morskiej części inwestycji.
Źródło: Orlen