Junta odrzuca ultimatum ECOWAS
Junta odrzuciła ultimatum postawione przez Wspólnotę Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), polegające na przywróceniu na stanowisko obalonego prezydenta Nigru do niedzieli 6 sierpnia. Jak ostrzegł blok zachodnioafrykański, odmowa może doprowadzić do interwencji wojskowej w Niamey, w związku z czym junta zamknęła swoją przestrzeń powietrzną do odwołania.
Jak podaje Reuters, ECOWAS oznajmił, że wyda oświadczenie w sprawie kolejnych kroków. Blok zachodnioafrykański zajął twarde stanowisko w sprawie siódmego zamachu stanu w regionie w ciągu trzech lat. 27 lipca demokratycznie wybrany prezydent Nigdy, Mohamed Bazoum, został obalony przez grupę oficerów wojskowych.
Niger posiada kluczowe znaczenie w regionie dla Stanów Zjednoczonych, Europy oraz Chin, przede wszystkim ze względu na swoje bogate zasoby uranu oraz ropy naftowej, a także biorąc pod uwagę jego kluczowe znaczenie w wojnie z islamistycznymi bojownikami.
Eskalacja konfliktu z ECOWAS doprowadziłaby do dalszej destabilizacji jednego z najbiedniejszych regionów na świecie. Niamey mierzy się z panującym kryzysem głodowym oraz rebelią, która doprowadziła do śmierci tysięcy ludzi, a miliony zmusiła do emigracji.
Reuters informuje, że szefowie obrony ECOWAS uzgodnili już możliwy plan działań wojskowych w przypadku braku uwolnienia prezydenta Bazouma. Niemniej jednak ewentualną interwencję wojskową może komplikować poparcie dla junty w Nigrze, jakie wyraziły Mali oraz Burkina Faso.
Zdaniem włoskiego ministra spraw zagranicznych, Antonio Tajaniego, ECOWAS powinna zdecydować się na kontynuację działań dyplomatycznych i przedłużyć termin przywrócenia do władzy prezydenta Bazouma. Podkreślił również, że o ile zdecydowanie powinien zostać on uwolniony, nie do pomyślenia jest, aby władze zachodnie rozpoczęły interwencję wojskową w Nigrze.
Sekretarz Stanu USA, Antony Blinken, wezwał w piątek do “natychmiastowego przywrócenia demokratycznie wybranego rządu w Nigrze”, deklarując wstrzymanie niektórych amerykańskich programów pomocowych, które do tej pory przynosiły korzyści rządowi w Niamey.
Źródło: reuters.com
Komentarzy 2