Dogger Bank rusza do gry
Jak podaje the Guardian, jeszcze przed weekendem firma energetyczna SSE powinna zainstalować pierwsze turbiny w największej na świecie morskiej farmie wiatrowej, która znajduje się na Morzu Północnym. Elektrownia Dogger Bank, budowana ok. 80 mil od wybrzeża Yorkshire, będzie ponad dwukrotnie większa od obecnie działającej, największej farmy wiatrowej na świecie, Hornsea 2. Inwestycja jest warta blisko 9 mld funtów i według szacunków będzie w stanie zasilić energetycznie równowartość 6 mln brytyjskich domów.
Poprzez budowę Dogger Bank, rząd Wielkiej Brytanii stara się wzmocnić zaufanie do inicjatyw związanych z zieloną gospodarką. Cytowany przez The Guardian Alistair Phillips-Davis, dyrektor generalny SSE ma nadzieję, że w ciągu najbliższego tygodnia elektrownia zacznie produkować energię elektryczną. Zaznacza równocześnie, że przyszłe konstrukcje będą wymagały dotacji rządowych ze względu na wzrost kosztów materiałów i usług, spowodowany znaczną inflacją obserwowaną w Wielkiej Brytanii. Podkreśla również, że cena energii produkowanej przez OZE jest o wiele niższa niż ta uzyskiwana z importowanych paliw kopalnych, w tym gazu.
Jak zaznacza The Guardian, w lipcu rządowe ambicje Wielkiej Brytanii dotyczące rozwoju zielonej energii doznały ciosu po wstrzymaniu planów budowy kolejnej ogromnej morskiej elektrowni wiatrowej u wybrzeży Norfolk. Było to spowodowane rosnącymi kosztami łańcucha dostaw. Norfolk Boreas, konstruowana przez szwedzkie przedsiębiorstwo Vattenfall, została zaprojektowana do zasilania równowartości 1,5 mln brytyjskich domów. Jak poinformowała firma, prace zostały wstrzymane przez “brak opłacalności projektu”.
W odpowiedzi na te doniesienia rząd Wielkiej Brytanii zdecydował się na zwiększenie puli dotacji na wsparcie nowych projektów OZE o 22 mld funtów, w związku z czym całkowity budżet na następną aukcję kontraktów na dotacje osiągnie 227 mld funtów. Zdaniem Granta Shappsa, sekretarza ds. energii cytowanego przez The Guardian, dodatkowe fundusze pomogą rozwinąć gospodarkę Wielkiej Brytanii, czyniąc ją “pierwszym wyborem” dla inwestorów OZE.
Podczas ostatniego szczytu największych brytyjskich inwestorów zielonej energii, Shapps zaznaczył, że rząd jest zaangażowany w stworzenie zeroemisyjnej gospodarki. Zapewnienia te padają równocześnie z ofertą premiera Rishiego Sunaka dla firm gazowych i naftowych, dotyczącą nowych licencji poszukiwawczych na Morzu Północnym, a także rozwoju technologii wychwytywania dwutlenku węgla.
Morze Północne jest obszarem, na którym znajdują się obecnie największe morskie elektrownie wiatrowe na świecie – większość z nich usytuowana jest u wybrzeży Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Danii. Akwen posiada znaczny potencjał do rozwoju OZE, a w kwietniu tego roku w belgijskiej Ostendzie odbył się drugi szczyt inicjatywy North Sea Summit, mającej zapewnić kooperację dziewięciu europejskich krajów w ramach rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Północnym. Jednocześnie, akwen pozostaje miejscem występowania rezerw ropy naftowej i gazu ziemnego. W czerwcu tego roku norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii zaakceptowało 19 projektów wydobywczych na norweskim szelfie kontynentalnym, z inwestycjami o łącznej wartości 18,5 mld dolarów.
Źródło: theguardian.com