Novatek zdetronizuje Gazprom w 2023 roku?
Gazprom na mocy ustawy z 2006 roku zapewnił sobie wyłączność eksportu rosyjskiego gazu drogą rurociągową i poprzez LNG. Później zliberalizowano przepisy pod kątem LNG, co pozwoliło na rozwój infrastruktury prywatnego Novateku, który na półwyspie jamalskim wybudował w 2017 roku zakład skraplania gazu Jamał – LNG. Gazprom korzystał z czterech tras dostaw gazu do Europy – Nord Stream 1, Gazociąg Jamalski, Gazociąg Ukraiński (2 odgałęzienia) i Turskish Stream. Nord Stream 1 został wysadzony, natomiast rosyjski rząd nałożył sankcje na spółkę EuRoPol Gaz co doprowadziło do niemożności korzystania Gazpromu z szlaku polskiego dostaw gazu do Niemiec.
W kolejnych latach potencjał eksportu wyraźnie rósł. W całym 2022 roku Novatek eksportował tą drogą ponad 9 mld m sześc. gazu do Europy. Potencjał eksportu z zakładu sięga ponad 27 mld m sześc. gazu rocznie. Dodatkowo w Wysocku Novatek posiada mały zakład gazyfikacji na poziomie ok 0,7 mln ton rocznie.
Gazprom obecnie przesyła gaz do Europy jedynie dwoma szlakami – Tureckim i Ukraińskim. Dużą część klientów albo ograniczyła albo zrezygnowała całkowicie z kupna gazu od Gazpromu. Część państw Europejskim na czele z Hiszpanią, zwiększyła jednak import LNG od Novateku. Możliwe, że Novatek po raz pierwszy raz w historii zdetronizuje Gazprom. Byłby to potężny cios wizerunkowy i finansowy dla państwowego giganta.
Źródło: Refinitiv