Pozew dotyczy dwóch niemieckich banków – Deutsche Bank i Commerzbank. Od Deutsche Banku RusChimAllians oczekuje wypłaty 22,2 mld rubli zadośćuczynienia, a od Commerzbanku 8,7 mld rubli. Pozwy wobec obu instytucji finansowych wpłynęły do sądu pod koniec czerwca.
Sprawa dotyczy inwestycji RusChimAllians, która jest wspólnym projektem biznesowym Gazpromu oraz RusGazDobycza.
Chodzi o budowę zakładu przetwarzania gazu w Ust-Łudze. Zakład planowany od 2018 roku miał stać się największym tego typu projektem w Rosji. Rocznie przerabiać miał 45 mld m sześc. gazu. Poza przetwarzaniem metanu na inne, wysokomarżowe frakcje, kolejnym elementem projektu miały być dwa ciągi skraplające LNG o łącznej mocy 13 mln ton rocznie. Gaz metanowcami miał następnie trafiać do klientów w Europie i stać się alternatywą wobec projektu prywatnego Novatek w Arktyce (Jamał LNG).
Dodatkowo cały kompleks miał być połączony z projektem budowy zakładu gazowo-chemicznego, który miał m.in. produkować do 3 mln ton polietylenu rocznie.
Gaz miał pochodzić ze służ Syberii Zachodniej. Sama inwestycja miała być zlokalizowana nieopodal tłoczni gazu Sławiańskaja, która była początkiem projektu gazociągu Nord Stream 2.
Budowa projektu rozpoczęła się w maju 2021 roku. Uruchomienie pierwszego etapu instalacji skraplania gazu miało nastąpić pod koniec 2024 roku, drugi etap miał zostać oddany do użytku pod koniec 2025 roku. Głównym wykonawcą został wybrany niemiecki koncern Linde, który po wprowadzeniu piątego pakietu sankcji na Rosję w 2022 roku (który dotyczył m.in. dostaw urządzeń na potrzeby skraplania metanu do formy LNG) wycofał się z realizacji projektu. Spółka RusChimAllians w połowie 2022 roku wystąpił do sądu z pozwem przeciwko niemieckiej firmie technologicznej, żądając powrotu na plac budowy i dokończenia projektu.
30 grudnia 2022 roku rosyjski sąd w Petersburgu zgodził się na zajęcie aktywów Linde w Rosji o wartości ponad 35 mld rubli (330 mln euro).
Cztery niemieckie banki brały udział w poręczeniu finansowym inwestycji. Jednak po wycofaniu się Linde z projektu, nie zrealizowały swoich zabezpieczeń wymaganych umową tłumacząc, że umowa była powiązana z kontraktem z Linde. Bayrishe Landesbank oraz Unicredit Bank AG również nie wywiązały się z wypłaty gwarancji bankowych. Prawdopodobnie również przeciwko nim zostanie wytoczona sprawa sądowa.
Źródło: DW/Interfax
To Niemcy cholerne ,żeby ich trafił szlag