UKNF: brak nieprawidłowości
“Analiza zleceń i transakcji, zawieranych na akcjach Spółki [przyp.red. Elektrociepłowni Będzin SA] w okresie od 01.06. do 22.06.2023 r. w zakresie potencjalnej manipulacji kursem, nie potwierdziła podejrzenia manipulacji na rynku (…) W związku z tym KNF nie znajduje podstaw do zawieszenia notowań BDZ na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.” – donosi poranny komunikat wydany przez UKNF.
Jak zaznacza dokument, urząd prowadził w tej sprawie “czynności wyjaśniające, dotyczące potencjalnego złamania zakazu ujawniania i wykorzystania informacji poufnej, o których mowa w art. 14 lit. a i lit. c Rozporządzenia MAR.”
Elektrociepłownia Będzin SA (BDZ) jest spółką holdingową, która rozpoczęła działalność związaną z handlem paliwami od stycznia 2023 roku – w szczególności mowa tu o węglu energetycznym. Jej działalność produkcyjna koncentruje się na wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji w spółce zależnej Elektrociepłowani Będzin sp. z o. o. Akcje BDZ są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) od 8 grudnia 1998 roku.
Jak podaje urząd, między początkiem czerwca 2022 roku a końcem maja 2023 roku notowania Spółki pozostawały w trendzie bocznym i wahały się od 4,8 złotych (21 grudnia 2022 roku) do 8 złotych (26 maja 2023 roku), natomiast średni wolumen transakcyjny był niewielki, wynosił 1151 akcji na sesję. Uwagę zwrócił dynamiczny wzrost notowań akcji BDZ, zapoczątkowany 1 czerwca 2023 roku, który zwiększył się od 6,75 złotych (31 maja) do aż 80 złotych (22 czerwca).
Urząd zaznacza, że w tym okresie największy udział w wolumenie obrotu akcjami Spółki miała Grupa Altum (główny akcjonariusz BDZ), posiadająca 1 381 976 akcji 31 maja 2023 roku, co uprawniało ją do wykonania blisko 44 procent ogólnej liczby głosów. “Wszystkie zawierane przez Altum transakcje były prawidłowo raportowane do rynku”. W trakcie wspomnianego wzrostu, Grupa Altum zwiększyła swój stan posiadania do 45,8 procent, poprzez dokonywanie dalszych zakupów akcji BDZ.
Brak manipulacji
Jak zaznacza komunikat UKNF: “W obrocie akcjami Spółki nie stwierdzono zachowań manipulacyjnych, które mogły mieć miejsce w kontekście obserwowanego wzrostu”. Analiza urzędu nie wykazała manipulacji “pump and dump”, “layering and spoofing”, kreowania sztucznego wolumenu obrotu, manipulacji “momentum ignition” ani manipulacji informacją.
Komunikat podkreśla, że Grupa Altum nie dokonywała transakcji sprzedaży i miała ograniczony udział w zawyżaniu kursu BDZ, pozostała również w pełni transparentna wobec rynku. Stwierdzono brak nierównowagi w arkuszu zleceń Grupy, strumienie przepływu akcji były znacząco rozproszone i nie dostrzeżono zawierania przez Grupę transakcji “samej ze sobą”. Ponadto w przypadku Grupy Altum nie wystąpiła podaż akcji, która mogła nastąpić po okresie akumulacji, a Altum limitowało cenę jaką było skłonne zapłacić za akcje Spółki (granica ta włącznie z 1 czerwca 2023 roku wynosiła 7,7 złotych). Niemniej jednak, jak stwierdza komunikat UKNF, chęć dalszej akumulacji “zmusiła” inwestora do zwiększenia limitu zleceń kupna, ponieważ po tej cenie nie było już dostępnej żadnej podaży. Przyciągnęło to uwagę spekulantów i “rozkręciło” kurs.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego nie stwierdził również manipulacji informacją, zaznaczając, że wszystkie informacje publikowane przez Spółkę w tym okresie, dotyczące zaangażowania Grupy Altum lub osób pełniących obowiązki zarządcze, były zgodne z wymaganymi przepisami prawa – w szczególności art. 19 Rozporządzenia MAR oraz art. 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej. “ Pozostałe istotne informacje opublikowane przez Spółkę w tym okresie, a dotyczące wcześniejszego wykupu obligacji oraz podpisania NDA z ORLEN Synthos Green Energy sp. z o.o. („OSGE”), były zgodne z prawdą.” – podkreśla UKNF.
Zmienność akcji przyciągnęła spekulantów
Komisja Nadzoru Finansowego tłumaczy intensywny wzrost notowań Spółki publikowaniem pozytywnych informacji w okresie 1-22 czerwca 2023 roku, dotyczących zwiększenia zaangażowania w Spółkę głównego udziałowca oraz Wiceprezesa Zarządu, a także wykupu obligacji i podpisania NDA z OSGE. Dodatkowym czynnikiem był niski udział akcji w wolnym obrocie, który spadł poniżej 10 procent.
Komunikat podkreśla, że zwiększona zmienność na akcjach Spółki była czynnikiem przyciągającym grono spekulantów, którzy akceptowali znaczące ryzyko zmiany kursu. Niemniej jednak, powyższe czynniki “nie nosiły znamion manipulacji”.
Pięcioro najaktywniejszych inwestorów (poza Grupą Altum) miało od 1,88 do 3,37% udziału w wolumenie obrotu akcjami Spółki od 1.06. do 22.06.2023 r. W sumie w handlu akcjami Spółki w czerwcu 2023 r. uczestniczyło około 1000 inwestorów.(…) Zbliżone wolumeny po stronie kupna i sprzedaży potwierdzają spekulacyjny charakter inwestycji. (…) Analiza zgromadzonych na dzień 28.06.2023 r. informacji nie wskazuje, aby inwestorzy ci byli powiązani ze Spółką. Jednocześnie, dokonane na akcjach Spółki spekulacyjne transakcje kupna i sprzedaży wpisywały się w ich dotychczasowy profil inwestycyjny.
Źródło: knf.gov.pl