W maju 2023 produkcja energii elektrycznej w źródłach krajowych była najniższa od 2 lat. Najniższe od wielu miesięcy poziomy zanotowała produkcja energii z węgla kamiennego (WK) oraz węgla brunatnego (WB), przy rekordowo wysokim wolumenie produkcji z fotowoltaiki (ok. 1,8 TWh) oraz podobnej jak w maju 2022 produkcji z wiatru (1,4 TWh).
Niskie poziomy produkcji energii elektrycznej w kraju wynikały ze spadku krajowego zapotrzebowania na energie elektryczną (najniższe od 2 lat). Głównym czynnikiem jest spowolnienie aktywności gospodarczej w kraju – obrazowane przez produkcję sprzedaną przemysłu – która za kwiecień (najnowsze dostępne dane GUS) spadła o 15% miesiąc do miesiąca.
Dodatkowo, do niskich wolumenów krajowej produkcji energii elektrycznej przyczyniła się wymiana energii elektrycznej z zagranicą – ok. 0.3 TWh importu.
Powyższe czynniki łącznie przełożyły się na presję spadkową na ceny hurtowe spot energii elektrycznej, a dodatkowym wzmocnieniem sygnału spadkowego były spadki cen paliw (WK w portach ARA oraz gaz na TGE) w maju.