Kolejne źródło
Naukowcy z MIT opracowali proces recyklingu galu i indu podczas reakcji aluminium-woda (AWR). Odkryli, że dodanie niskiego stężenia imidazolu do wody morskiej przyspiesza reakcję AWR, wytwarzając wodór z większą szybkością i wydajnością.
„Odkrycia wskazują, że dodanie bardzo niskich stężeń imidazolu do wody morskiej prowadzi do szybkiego zakończenia reakcji w czasie poniżej 10 minut, umożliwiając odzyskanie i ponowne wykorzystanie ponad 90 procent stosunkowo kosztownej eutektyki galu i indu oraz wytwarzając 99 procent przewidywanej produkcji wodoru w oparciu o masę aluminium” – podano w artykule “Enhanced recovery of activation metals for accelerated hydrogen generation from aluminium and seawater”.
Obecnie naukowcy pracują nad stworzeniem małego reaktora do użytku na statkach morskich. Granulki aluminium byłyby poddane w nim wstępnej obróbce stopem metali rzadkich i reagowałyby z przefiltrowaną wodą morską i fusami kawy w celu wytworzenia wodoru.
Według badaczy wodór mógłby następnie zasilać silnik pokładowy jednostki morskiej lub generować energię elektryczną dla obiektu.
Źródło: pv-magazine.com