Plany rozwoju
Jak podało RWE, w ramach projektu GET H2 Nukleus firma planuje uruchomienie elektrolizera o mocy 100 MW do 2025 roku, z możliwością rozbudowy do 300 MW do 2027 roku.
Thyssenkrupp nucera, niemiecka spółka zajmująca się inżynierią instalacji podała, że nierozwiązane kwestie regulacyjne i powolne tempo zobowiązań finansowych doprowadziły do opóźnień w ostatecznej decyzji inwestycyjnej, co odbiło się na dynamice wzrostu firmy w trzecim kwartale.
15 lipca niemiecki rząd przyznał dofinansowanie w wysokości ponad 619 mln euro na realizację dwóch dużych projektów wodorowych RWE. Środki miały zostać przeznaczone na budowę elektrolizera o mocy 300 MW do wytwarzania zielonego wodoru w Lingen (Dolna Saksonia) w ramach projektu GET H2 Nukleus, a także na instalację wodorową w Gronau-Epe (Nadrenia Północna-Westfalia).
Trzecia nić finansowania została przyznana konsorcjum rozwijającemu zakład elektrolizerów o mocy 100 MW w porcie Rostock (Meklemburgia-Pomorze Przednie) w ramach projektu HyTechHafen Rostock.
“Rząd federalny zapewnia 70 procent całkowitego finansowania dla każdego z projektów. Kraje związkowe Dolna Saksonia, Nadrenia Północna-Westfalia i Meklemburgia-Pomorze Przednie wnoszą 30 procent do przedsięwzięcia na swoich terytoriach. RWE planuje zainwestować średnią trzycyfrową kwotę milionów euro w trzy projekty” – podano na stronie RWE.
Komisja Europejska uznała projekty za Ważne Projekty Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (IPCEI) w lutym, wraz z innymi programami wodorowymi. Umożliwiło to organom krajowym przyznanie finansowania.
Źródło: pv-magazine.com