Uran ponownie w modzie
Jak podaje IsoEnergy, oczekuje się że rekultywacja podziemi kopalni może zająć od 8 do 10 tygodni, w zależności od napotkanych warunków gruntowych. Oczekuje się, że wraz z udostępnieniem części podziemi do bezpiecznego wejścia, rozpoczną się prace poszukiwawcze i geologiczne. Zmapują one podziemne złoża uranu.
World Nuclear News zaznacza, że w ciągu ostatniego roku IsoEnergy przywróciła komunikację w kopalni, zmodernizowała systemy elektryczne, a także zainstalowała „co najmniej” jeden nowy generator spełniający normy emisji spalin Tier 4 Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska.
W lutym 2023 roku spółka ogłosiła decyzję o ponownym otwarciu kopalni uranu w Utah oraz wznowienie produkcji surowca w 2025 roku, w zależności od warunków rynkowych.
Jak podaje portal, jedyny obecnie działający konwencjonalny młyn uranu w USA White Mesa znajduje się w niewielkiej odległości od Tony M. IsoEnergy zawarła również umowę o płatnym frezowaniu, która gwarantuje jej dostęp do mocy produkcyjnych młyna.
“Ponowne otwarcie kopalni podziemnej w Tony M jest ważnym krokiem w kierunku wznowienia produkcji i ustanowienia IsoEnergy jako krótkoterminowego producenta uranu. Długoterminowe ceny uranu wzrosły prawie dwukrotnie, z 41 dolarów za funt U3O8 do 79 dolarów za funt U3O8, odkąd nabyliśmy kopalnie Tony M, Daneros i Rim w Utah, a przy wyjątkowo pozytywnych globalnych perspektywach dla energetyki jądrowej spodziewamy się kontynuacji tego trendu” – zaznaczył prezes i dyrektor IsoEnergy Philip Williams w komunikacie prasowym.
Źródło: world-nuclear–news.org