Statystyki rosną
Ministerstwo Zasobów Wodnych Chin poinformowało, że Państwo Środka doświadczyło już największej liczby, w których poziom wody wywołuje oficjalne ostrzeżenie państwowe lub jest mierzony w skali zdarzenia zachodzącego “raz na dwa do pięciu lat”.
Jest to największa liczba (25) powodzi od czasu prowadzenia oficjalnych rejestrów w 1998 roku. Jak zaznacza The Guardian, chińskie władze poinformowały o wydaniu ponad 3,5 tys. ostrzeżeń przed powodziami rzecznymi i 81 ostrzeżeń o katastrofach powodziowych w górach.
Brytyjski dziennik podkreśla, że w tym roku Chiny zdążyły doświadczyć fal upałów powodujących suszę, a także wczesnego początku sezonu powodziowego. Sytuacji nie poprawił tajfun Gaemi, który doprowadził do ewakuacji setek tysięcy osób, zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania przez osunięcia ziemi i ulewy w kilku prowincjach.
Chińskie krajowe biuro meteorologiczne potwierdziło, że lipiec bieżącego roku był najgorętszym od 1961 roku oraz “najcieplejszym pojedynczym miesiącem w historii obserwacji), a każda prowincja Państwa Środka odnotowała średnią temperaturę wyższą niż w poprzednich latach.
Chiny pozostają największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie, a ich system energetyczny nadal w blisko 60 procentach opiera się na elektrowniach węglowych. Jednocześnie kraj ten pozostaje największym inwestorem OZE i według raportu Global Energy Monitor buduje dwukrotnie więcej elektrowni słonecznych i wiatrowych niż reszta świata.
Źródło: theguardian.com