Szpiedzy za obrońców praw człowieka
1 sierpnia na lotnisku w Ankarze doszło do historycznej wymiany więźniów pomiędzy krajami NATO i Rosją. Za organizację wymiany odpowiada Turecka Narodowa Organizacja Wywiadowcza (MIT).
W wymianie uczestniczyło łącznie 26 osób, z czego do Rosji wróciło 10 osób, a wyjechało 16. Spośród uwolnionych obywateli zachodu 13 wyjechało do Niemiec a 3 osoby wróciły do USA. W samą wymianę zaangażowano 7 krajów – USA, Niemcy, Polska, Słowenia, Norwegia, Rosja i Białoruś.
W ramach wymiany do Moskwy wrócą m.in – „morderca z Tiergarten” Wadym Krasykow, agent służb specjalnych, który za dokonanie zabójstwa na zlecenie w został ujęty w 2019. Potwierdzono również wymianę Pawła Rubcowa, który w lutym 2022 roku został zatrzymany w Przemyślu pod zarzutem pracy dla GRU.
Z Rosji wyjechali m.in : korespondent amerykańskiego dziennika „Wall Street Journal”, Evan Gershkovich, skazany w Rosji na 16 lat więzienia za szpiegostwo oraz były żołnierz Paul Whelan, skazany w Rosji w 2020 roku na 16 lat więzienia za szpiegostwo.
„W ramach wymiany grupa oficerów i współpracowników rosyjskich służb specjalnych trafiła do Rosji, a grupa niesłusznie oskarżonych i skazanych obywateli państw Zachodu i rosyjskich obrońców praw człowieka i demokracji opuściła Rosję i Białoruś” – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
Szef BBN Jacek Siewiera dodał: „Wymiana więźniów, do której nie doszłoby bez udziału Polski to niezwykle sensytywna materia możliwa do koordynacji tylko w gronie najbliższych sojuszników PL-US (…) Służby RP w 2022 roku zidentyfikowały i zatrzymały oficera GRU-Pawła Rubcowa. Dziś Polska okazała sojuszniczą solidarność w staraniach o wolność dla obywateli świata demokracji i prawa”.
Źródło:cbsnews.com/gov.pl