Szybki szacunek
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,2 procent w porównaniu rok do roku. Ceny paliwa do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 1,2 procent, a ceny nośników energii o 10 procent.
Biorąc pod uwagę ujęcie miesięczne, ceny żywności zmniejszyły się o 0,5 procent, paliwo utrzymało się na podobnym poziomie, a koszty nośników energii zwiększyły się o 11,8 procent.
Według ekonomistów za wzrostem cen stroi odmrożenie cen energii. “W wyniku 10 procentowego wzrostu kosztów energii ceny konsumenckie wzrosły w lipcu o 1,4 procent miesiąc do miesiąca. To najsilniejszy skok od stycznia 2023 roku. Inflacja przyspiesza z 2,6 do 4,2 procent rok do roku, najwyższego poziomu w 2024 roku. Dynamika CPI po 5 miesiącach wychodzi poza dopuszczalne pasmo odchyleń od celu NBP” – mówił Bartosz Sawicki na platformie X.
Z kolei według banku ING za wzrost odpowiadało głównie “wycofanie większości działań w ramach tzw. tarczy energetycznej. Do końca 2024 inflacja w przedziale od 4,0 do 5,0 procent rok do roku. Szczyt w pierwszym kwartale 2025 roku na poziomie około 6 procent, do tego czasu stopy bez zmian”.
Źródło: GUS