Przyspieszenie tempa
Jak informuje Euractiv, zadłużenie EDF wynoszące 54 mld euro zmniejszyło się o 200 mln euro od końca 2023 roku. Jednak spadające ceny energii elektrycznej wywołują obawy firmy o długoterminowe przychody, których obniżenie może stanowić wyzwanie dla planowanego programu inwestycyjnego na 6 lub 14 nowych reaktorów jądrowych dla Francji w latach 2035-2040.
Zdaniem prezesa Luca Rémonta, poszczególne reaktory jądrowe mogą być zbudowane w ciągu 70 miesięcy (nieco poniżej sześciu lat). Stanowi to przyspieszenie prognoz o blisko trzy lata dla pierwszego z sześciu reaktorów i dwa i pół roku dla ostatniego z serii.
Valérie Faudon, delegat generalny francuskiego stowarzyszenia broniącego energetyki jądrowej powiedział Euractiv, że im szybciej EDF będzie budował reaktory jądrowe, tym bardziej będzie konkurencyjny na globalnej arenie energetyki jądrowej. Przedsiębiorstwa atomowe stawiają tutaj również na tzw. “efekt serii”, czyli seryjnej produkcji konkretnego typu reaktora.
Jak zaznacza U.S. Energy Information Administration (EIA), Chiny kontynuują swój szybki wzrost mocy elektrowni jądrowych. W ciągu ostatnich 10 lat Pekin dodał 34 GW mocy jądrowych, a dodatkowe 23 reaktory są już w budowie.
Z kolei w maju bieżącego roku chiński CGN i francuski EDF podpisały list intencyjny dotyczący pogłębienia i rozszerzenia współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Obie strony mają “rozszerzać i wzmacniać współpracę” w zakresie budowy elektrowni jądrowych, szkoleń kadr i liderów w dziedzinie energetyki jądrowej oraz operacji EPR.
Źródło: euractiv.com