Japoński rząd wzywa do oszczędzania energii
Japoński rząd wezwał gospodarstwa domowe i firmy do ograniczenia zużycia energii w nadchodzących miesiącach letnich. Niemniej jednak obserwatorzy nadal spodziewają się wzrostu emisji, wywołanego zwiększonym użyciem klimatyzatorów i ogólnym przekroczeniem średniej zużycia energii o ok. 6,4 GWh na początku lata.
Dostępne prognozy przewidują, że temperatury w lipcu i sierpniu będą średnio o 3-4% wyższe niż zazwyczaj, co może uniemożliwić realizację apelu rządu. Według japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI), zużycie klimatyzatorów odpowiada za ok. 30% zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.
Zwiększony import węgla
Jak zaznacza autor artykułu, wzrost zanieczyszczeń związany jest bezpośrednio ze strukturą bilansu energetycznego Japonii. Za produkcję energii elektrycznej w jednej trzeciej odpowiadają bezemisyjne źródła energii (elektrownie słoneczne, wiatrowe i jądrowe), w 30-33% gaz ziemny, natomiast w 32% węgiel.
Według danych firmy Kpler, Japonia zaimportuje w czerwcu ponad 10 mln ton metrycznych surowca – to blisko 2 mln ton metrycznych więcej niż wynosiła średnia z kwietnia i maja. Jest to spowodowane przygotowywaniem się producentów na wzrost zapotrzebowania energetycznego, którego nie uzupełnią źródła fotowoltaiczne (klimatyzatory są również używane nocą).
Emisje z sektora energetycznego mogą utrzymać się na podwyższonym poziomie 38-40 mln ton metrycznych CO2 miesięcznie.
Źródło: Reuters