Warunki polowe
Jak zaznaczał Maciej Zaniewicz, analityk Forum Energii dla Polon.pl: “Począwszy od marca mamy do czynienia z drugim zmasowanym atakiem na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Skutki ostrzałów są być może nie tak drastyczne jak w listopadzie 2022 roku, jednak ogólny stan ukraińskiej energetyki jest dużo gorszy niż poprzednio. Ograniczono źródła wytwarzania energii, jakimi operował ukraiński operator”
Krytyczne szkody (ponad 80 procent) odniosły prywatne elektrownie cieplne, a blisko połowa podstacji przesyłowych wysokiego napięcia poniosła znaczące straty. W czasie dwóch lat pełnoskalowej wojny Rosja zajęła 18 GW mocy wytwórczych, m.in. elektrownię jądrową na Zaporożu, a elektrownia Kachowska i Dnieprzańska uległy całkowitemu zniszczeniu.
“Władze w Kijowie zmuszone są wprowadzać planowe wyłączenia prądu – stopnie zasilania. Operator sieci dystrybucyjnych podaje grafik wyłączeń dla poszczególnych adresów. Często trwają 8 lub więcej godzin na dobę. Są one realizowane na zakładkę, czyli np. sąsiad kilka bloków dalej będzie miał prąd, podczas gdy u nas będzie on niedostępny. Celem jest zmniejszenie konsumpcji do poziomu możliwego do pokrycia przez ukraiński system i import. Kto posiada agregaty lub stacje zasilania, wspiera się nimi, kto nie – musi dostosować swoje życie do przerw w dostawach” – dodawał Zaniewicz.
Brytyjski dziennik podaje, że część ukraińskich przedsiębiorców, którzy poprzednio zajmowali się sprowadzaniem i odrestaurowywaniem starych modeli Tesli, obecnie wykorzystują je do odzyskiwania i przekształcania baterii samochodów elektrycznych w systemy wielokrotnego ładowania.
Według informatorów gazety, jedno auto można wykorzystać do produkcji 12 baterii, każda o pojemności 5 kWh. Wystarczy to na zapewnienie 10 godzin prądu dla przeciętnego kijowskiego mieszkania (bez wykorzystania go do ogrzewania).
Problemem pozostaje kwestia ogrzewania gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. Cytowany przez Financial Times Wołodymir Omelczenka, ekspert ds. energetyki w ośrodku analitycznym Centrum Razumkowa zaznaczał, że niektóre kluczowe elektrownie jądrowe i cieplne powinny zostać ponownie uruchomione “w przyszłym miesiącu, po zakończeniu prac naprawczych”.
Szczególnym wyzwaniem pozostanie zapewnienie odpowiedniego poziomu dostaw prądu dla ukraińskich przedsiębiorstw, które wymagają stałego dostępu do energii elektrycznej, a niezbędne generatory kosztują od 70 do 150 tys. euro za sztukę.
Źródło: ft.com