Darknet i sabotaże
10 lipca w nocy podpalono cztery samochody należące do ukraińskich centrów werbunkowych w Równym, Lwowie i Odessie. Samochody były wykorzystywane do przewozu zmobilizowanych obywateli do centrów szkoleniowych. We Lwowie spłonął jeep Mitsubishi Pajero żołnierza 80. Brygady Powietrznodesantowej, w Odessie – jeepy SsangYong i Nissan Navara Sił Zbrojnych Ukrainy, w Równem – Nissan X-Trail.
Według Ważnych Istorii, od 6 czerwca na największym rosyjskim portalu działającym z tzw. darknecie, czyli ukrytej przed standardowymi użytkownikami części internetu, pojawiły się jednocześnie cztery ogłoszenia dotyczące przeprowadzenia podpaleń pojazdów wojskowych należących do sił zbrojnych Ukrainy. Ogłoszenia pojawiły się w sekcji „dla sportowców” czyli osób silnych fizycznie, gotowych do wykonywania nielegalnych zleceń takich jak pobicia, niszczenie mienia czy podpalenia. Zazwyczaj pojawiają się tam „oferty” do karania np. nieuczciwych dilerów narkotyków.
„Klienci” oferowali zapłatę w wysokości 1500-2000 dolarów. Według „Istorii” transakcja została pomyślnie zamknięta.
O wykorzystaniu darknetu do werbowania chętnych do prowadzenia aktów dywersji i sabotażu w Europie informowała prasa zachodnia, m.in. o próbie podpalenia bazy wojskowej w Niemczech czy zajezdni autobusowej w Czechach. Złapani sprawcy zgodnie potwierdzili, że zostali zwerbowani przez zleceniodawców w „ciemnej sieci” a dalej kontaktowali się za pośrednictwem szyfrowanych komunikatorów.
Darknet to część ukrytej sieci internetowej, działającej poza WWW. Dostęp do niej może mieć miejsce za pośrednictwem specjalnych przeglądarek, a szukanie fraz odbywa się po wpisaniu odpowiednich komend. Daknet czy inaczej darkweb to miejsce gdzie działają zorganizowane grupy przestępcze, obracające się m.in. wokół handlu narkotykami czy bronią. W darknecie można znaleźć również inne nielegalne treści.
Źródło: Ważnyje Istorie