KE chce „ubezpieczyć” magazynowanie gazu na Ukrainie
Bruksela prowadzi rozmowy z bankami, aby zapewnić gwarancje finansowe firmom chcącym przechowywać swój gaz w magazynach surowca w Ukrainie, pomimo zagrożenia ich zniszczenia w trakcie działań zbrojnych. Kraj ten posiada największe magazyny gazu w Europie i zaoferował ich pojemność europejskim firmom, stojącym w obliczu potencjalnego ryzyka zmniejszonych bieżących dostaw gazu w okresie zimowym.
Firmy z Europy dotyczas opierały się przed magazynowaniem rezerw surowca w Ukrainie, pomimo tego, że 80% z podziemnych obiektów znajduje się na zachodzie kraju, najdalej od linii frontu. Komisja Europejska prowadzi rozmowy z pożyczkodawcami (takimi jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju) oraz rządami i instytucjami finansowymi o zapewnieniu “odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej”.
Przechowywanie europejskiego gazu w ukraińskich zbiornikach byłoby sposobem na zapewnienie Kijowowi dochodów w celu wsparcia go w walce z rosyjską inwazją. PGNiG jest jednym z klientów ukraińskiego systemu magazynowania gazu. Łączna pojemność magazynów gazu na Ukrainie przekracza 32 mld m3 gazu. Dla porównania, Polska w 2022 roku zużyła 17 mld m3 gazu.
Magazynowanie gazu europejskich firm było jednym z pomysłów na zagospodarowanie ukraińskiego systemu przesyłu i magazynowania gazu po ewentualnym przerwaniu tranzytu rosyjskiego gazu przez to państwo, po ustaniu dotychczasowej umowy przesyłowej, która kończy się pod koniec 2024 roku.
Źródło: Financial Times