Jakie priorytety w UE?
W Polsce trwają przygotowania do objęcia do nasz kraj drugiej w historii prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Aspekt energetyczny prezydencji będzie tematem wystąpień podczas IX Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i polityka rozwoju”, która odbędzie się w dniach 9 i 10 września w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej.
– W debacie publicznej ten temat występuje rzadko, odnoszę wręcz wrażenie, że rzadziej niż przed poprzednią prezydencją, która przypadała w roku 2011 – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej, prezes Instytutu Polityki Energetycznej i główny organizator konferencji. – Wizja polskiego przewodnictwa powinna być wypracowana i skonsultowana w możliwie najszerszym gronie przez polityków, administrację, naukowców i ekspertów, przedstawicieli biznesu i organizacji społecznych. Debata na rzeszowskiej konferencji będzie z okazji ku temu.
Polska prezydencja przypadnie na czas trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz na czas eskalującej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Być może zbiegnie się również z objęciem urzędu przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, co i ewentualnie może skutkować koniecznością ułożenia od nowa stosunków transatlantyckich.
W samej Unii także nie braknie spraw do rozwiązania, przede wszystkim projekt Europejskiego Zielonego Ładu przechodzi i pewnie przechodził będzie przez erę zawirowań, co pokazują protesty rolników, ale też obawy społeczeństw przed rosnącymi kosztami i obniżeniem poziomu życia.
– Społeczny wymiar transformacji przybiera na znaczeniu i konieczne jest znalezienie dobrze dobranych rozwiązań, które będą łagodziły nadchodzące zmiany i rozwiewały obawy – mówi Maciej Jakubik z Forum Energii. – Istotnym elementem jest też prowadzenie odpowiedniej polityki przemysłowej i wsparcie przedsiębiorstw, aby w jak największym stopniu produkowały nowe technologie w UE. To dobra okazja dla Polski, aby zyskać pozycję aktywnego gracza na arenie europejskiej, proponującego rozwiązania, które przygotują Unię na wyzwania przyszłości oraz zaprezentowania priorytetów Polski i wizji rozwoju wspólnoty na następne kilka lat.
Maciej Jakubik wspólnie z Marcinem Korolcem przygotowali na wrześniową konferencję panel, na którym mowa będzie o tym, co powinno być priorytetem dla Polskiej prezydencji w dziedzinie energii i klimatu oraz jakie tematy polski rząd powinien wnieść do unijnej agendy energetyczno-klimatycznej, a które obszary zaproponować do reformy czy rewizji? Ponadto uczestnicy zastanowią się, jakie wydarzenia i procesy będą wpływały na przebieg polskiej prezydencji, a takowych- jak pokazują najnowsze wydarzenia nie zabraknie.
Wśród dyskutantów będą wspomniani Maciej Jakubik z Forum Energii i Marcin Korolec z Instytutu Zielonej Gospodarki (były minister środowiska), a także przedstawiciele rządu, np. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz oczywiście reprezentanci biznesu energetycznego.
Ponadto wśród gości i uczestników rzeszowskiej konferencji będą m.in. dr hab. Marzena Czarnecka, minister przemysłu; Philippe Van Exem, współprzewodniczący Koimitetu Naftowego NATO; Dominik P. Jankowski, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy NATO; dr Michał Kurtyka, były minister klimatu i środowiska, a obecnie współprzewodniczący Grupy Roboczej, która ma wypracować strategię odbudowy ukraińskiej energetyki ze zniszczeń wojennych; Dawid Cycoń, prezes giełdowej spółki ML System S.A.; Maciej Kołaczkowski ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos; Wojciech Jakóbik z Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego; Michał Niewiadomski, założyciel Klubu Energetycznego, znany publicysta energetyczno-klimatyczny; dr Szymon Kardaś z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych; Maciej Kluczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego; prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik – rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej i równocześnie prorektor Politechniki Rzeszowskiej. Ponadto przedstawiciele krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych i eksperckich, przedstawiciele biznesu, administracji państwowej i samorządu.
Źródło: IPE