Polskie MIGi-29 i Ukraińscy ochotnicy
Myśliwce te mogłyby trafić na Ukrainę w ilości około 14 sztuk. Warunkiem jest jednak uzupełnienie Polskich zdolności obronnych po oddaniu postsowieckich myśliwców. Tusk wskazał, że nie jest to jednak temat, który zostanie szybko zmaterializowany „Myśliwce te biorą obecnie udział w misjach patrolowych NATO” – powiedział polski premier.
Polska w 2023 roku przekazała Ukrainie 14 ex-enrdowskich Mig-29. Wtedy aby to zrobić musiała zostać uzyskana zgoda Berlina jako strony podarowującej samoloty. Samoloty Mig-29 pomimo swojego charakteru myśliwskiego są na Ukrainie wykorzystywane m.in. do wykorzystywania francuskich bomb kierowanych HAMMER. Mig-29 został również doraźnie zintegrowany z rakietami przeciwradiolokacyjnymi HARM.
Kolejnym konkretem, który padł na spotkaniu polityków była deklaracja sformowania w Polsce „Legionu Ukraińskiego” czyli kolejnego związku taktycznego sił zbrojnych Ukrainy, który miałby składać się z ochotników ukraińskich zamieszkujących m.in. Polskę, Litwę, Czechy i inne państwa Unii Europejskiej. Na terenie Unii Europejskiej znajduje się co najmniej 1,5 mln obywateli Ukrainy płci męskiej. Ukraina zaś boryka się z problemem niedoboru siły żywej w siłach zbrojnych.
Ochotnicy, którzy zdecydują się wstąpić do Legionu podpiszą kontrakt na służbę w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy. Szkoleni zaś będą w Polsce na wyposażeniu, które miałoby trafiać do nich z „partnerów z Unii Europejskiej”. „Legion Ukraiński będzie szkolił się w Polsce i będzie wyposażany przy pomocy partnerów. Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się zostać w Legionie, będzie mógł podpisać kontrakt z Siłami Zbrojnymi Ukrainy ” – powiedział Wołodymyr Zełenski. Mamy bardzo pozytywne doświadczenia z brygadą ukraińsko-polsko-litewską i na bazie tych doświadczeń damy obywatelom Ukrainy przebywającym obecnie w Polsce, na Litwie i w innych krajach UE możliwość dobrowolnego włączenia się do obronie Ukrainy – dodał ukraiński prezydent.
Źródło: KPRM/Kancelaria Prezydenta Ukrainy