Ceny gazu w górę
Nowa taryfa na sprzedaż gazu do odbiorców indywidualnych będzie obowiązywać od 1 lipca do 30 czerwca 2025 roku. Przeprowadzone przez Regulatora postępowanie taryfowe wynika z zapisów Ustawy o bonie energetycznym, zgodnie z którą dotychczasowa taryfa spółki PGNiG OD przestaje obowiązywać 30 czerwca 2024 roku.
„Co istotne, w związku z obowiązującym w pierwszej połowie 2024 r. zamrożeniem przez ustawodawcę cen gazu, zatwierdzona przez Prezesa URE w grudniu 2023 roku i zmieniona w lutym 2024 roku. taryfa PGNiG OD na 2024 rok, nie przekładała się na wysokość dotychczasowych rachunków za gaz dla odbiorców indywidualnych i innych użytkowników uprawnionych” – czytamy w komunikacie URE
– Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym – powiedział Rafał Gawin, Prezes URE. – Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego.
Z czego składa się rachunek za paliwo gazowe?
Na całkowitą wysokość rachunku dla gospodarstw domowych składają się: opłaty za paliwo gazowe, opłaty za usługę dystrybucji oraz opłaty abonamentowe. Od 1 lipca 2024 r. przestaje obowiązywać cena maksymalna gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych ustalona na poziomie 200,17 zł/MWh. W drugiej połowie roku zostają również odmrożone opłaty dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa, odpowiedzialnej za dystrybucję paliwa gazowego w przeważającej części Polski, które Prezes URE na rok 2024 zatwierdził w grudniu 2023 r. Do 31 grudnia 2024 r. zamrożona pozostaje natomiast opłata abonamentowa.
Jaka będzie stawka opłaty dystrybucyjnej i abonamentowej od 1 lipca?
Od 1 lipca 2024 r. stawki opłat dystrybucyjnych wynikać będą z zatwierdzonej przez Prezesa URE odmrożonej Taryfy NR 12 dla usług dystrybucji paliw gazowych PSG. W tej taryfie wysokość stawek opłat (stałych i zmiennych) jest zróżnicowana w zależności od grupy taryfowej oraz obszaru dystrybucyjnego i rodzaju dostarczanego gazu.
Uśrednione stawki opłat dystrybucyjnych od 1 lipca będą wynosiły: 126,69 zł/MWh dla grupy taryfowej W-1.1, 67,86 zł/MWh dla grupy W-2.1 oraz 65.23 zł/MWh dla grupy W-3.1. W porównaniu do zamrożonych stawek opłat dystrybucyjnych oznacza to wzrost średniej stawki opłaty za usługę dystrybucyjną dla gazu wysokometanowego o ok. 27 procent
Źródło: URE