Zmiany cen
“Od 1 lipca 2024 roku wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen sprzedaży energii dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co przekłada się na mniejszą długoterminową zmienność cen energii elektrycznej w obrocie hurtowym, a to z kolei pozytywnie wpływa na kształtowanie cen za energię elektryczną” – powiedział Rafał Gawin, Prezes URE. “Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za energię elektryczną i gaz”
Do końca czerwca bieżącego roku odbiorców indywidualnych będzie obowiązywać cena netto za sprzedaż energii na zamrożonym poziomie 412 zł/MWh (do określonych limitów zużycia prądu). Zgodnie z Ustawą o bonie cena ta wzrośnie do 500 zł/MWh w drugiej połowie bieżącego roku (bez względu na poziom zużycia energii).
Jak podaje URE, na całkowitą wysokość rachunku za prąd składają się koszty zakupu energii oraz jej dystrybucji. To właśnie cena tego ostatniego elementu zostanie odmrożona od 1 lipca 2024 roku, przez co opłata za dostarczenie energii wzrośnie do 430 zł/MWh (z poprzednich 289 zł/MWh).
W drugiej połowie bieżącego roku opłata ta zostanie pomniejszona o tzw. stawkę opłaty mocowej, która w 2024 roku dla gospodarstw domowych wynosi od 2,66 do 14,9 zł netto miesięcznie. Jest to stawka ryczałtowa i jej wysokość zależy od wielkości rocznego zużycia energii elektrycznej przez danego odbiorcę. Do 31 grudnia bieżącego roku opłata mocowa będzie wynosiła 0 złotych.
Jak podaje URE, między 1 lipca a 31 grudnia bieżącego roku rachunek za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, którego roczne zużycie nie przekracza 2 MWh, wzrośnie o 27,5 złotych netto miesięcznie (33,8 złotych brutto).
“Jednocześnie blisko 90 procent odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych korzysta z grupy taryfowej G11, w której średnie roczne zużycie wynosi 1,8 MWh. Dla gospodarstw domowych o takim zużyciu miesięczny wzrost rachunku nie przekroczy 30 złotych brutto” – dodano w wyjaśnieniu.
Od 1 lipca przewidziano jednorazowe świadczenie pieniężne (bon energetyczny), które ma być wsparciem dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przewidziano w nim dwa progi dochodowe: do 2500 złotych dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 złotych na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.
Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym (od 300 złotych dla gospodarstw jednoosobowych po 600 złotych dla gospodarstw sześcioosobowych i większych).
Źródło: ure.gov.pl