Nowe źródło dochodu
Wspólna analiza przeprowadzona przez Financial Times i brytyjską grupę non-profit Centre for Information Resilience (CIR) wykazała, że talibowie po dojściu do władzy starali się zabezpieczyć sektor górniczy kraju, a obecnie starają się go rozwijać, rozbudowywać i czerpać z niego zyski.
Zgodnie z danymi Banku Światowego, dochody krajowe Afganistanu wzrosły o 22 procent rok do roku właśnie dzięki aukcjom krajowych kopalni. Do sprzedawanych dóbr należały m.in. ropa naftowa, szmaragdy i nefryt (szczególnie ceniony w Chinach).
Jak podkreśla Financial Times, w rozwoju afgańskiego sektora mogą pomóc przedsiębiorstwa z Chin, Rosji i Iranu, chcące skorzystać z zasobów naturalnych kraju. Z kolei talibowie mogliby uzyskać środki finansowe aby zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej, z której blisko jedna czwarta jest zagrożona głodem.
Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało Financial Times, że Pekin zachęca chińskie firmy do inwestowania i rozpoczynania działalności w Afganistanie. Z kolei talibowie sprzedali na aukcji afgańskim, tureckim i irańskim firmom złoża rudy żelaza.
Analiza brytyjskiego dziennika i CIR wskazuje, że po wyjściu amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 roku talibowie zaczęli wydawać afgańskim przedsiębiorcom kontrakty na małą skalę na wydobycie nefrytu (stanowi on jedną trzecią ogłoszonych umów). Kolejno podnieśli podatki i ograniczyli korupcję, wyznaczyli urzędników do pilnowania autostrad.
Jednocześnie omijano kontrole techniczne, finansowe i środowiskowe, aby przyspieszyć produkcję. Financial Times zaznacza, że istnieją przypadki wykorzystywania dzieci do pracy w kopalniach węgla na północy kraju.
Źródło: ft.com