Skuteczne mobilne grupy
Od 1 stycznia 2024 roku Rosja uderzyła Ukrainę z wykorzystaniem 2277 dronów typu Szahid/Gierań-2. Według dowództwa ukraińskich sił powietrznych aż 1953 z nich zestrzeliły mobilne grupy przeciwlotnicze, co stanowi 86 procent wszystkich przechwyceń.
Mobilne grupy przeciwlotnicze to ochotnicze grupy bojowe, których głównym zadaniem jest zwalczanie środków napadu powietrznego wroga z głównym naciskiem na wolno lecące, ale masowo wykorzystywane drony Shahed-136/Gierań-2, które produkowane są w Rosji na irańskiej licencji. Mobilne grupy mają za zadanie odciążyć rakietową obronę przeciwlotniczą, gdzie drogie efektory oszczędzane są na stanowiące większe zagrożenie rakiety balistyczne i skrzydlate.
Na nagraniu kompilacje zestrzeleń dronów przez mobilne grupy.
Standardowa grupa przeciwlotnicza składa się z kilkudziesięciu pojazdów terenowych na których zamontowano różnego rodzaju uzbrojenie i wyposażenie m.in. ciężkie karabiny maszynowe kalibru 12,7 i 14,5 mm, armaty przeciwlotnicze 60 mm, 35 mm czy 23 mm, przenośne rakietowe zestawy przeciwlotnicze, reflektory i szperacze, urządzenia walki radioelektronicznej i inne ważne systemy. Żołnierze służący w takowych grupach wyposażani są również w systemy celownicze m.in. noktowizyjne i termowizyjne.
Każdy obwód Ukrainy posiada co najmniej jedną grupę przeciwlotniczą, która w sytuacji alarmu wyrusza we wskazane miejsce przez operatorów systemów radiolokacyjnych i zastawia zasadzkę przeciwlotniczą na nadlatujące drony. Rosjanie mając świadomość skuteczności takowych grup stara się za każdym atakiem zmieniać zaprogramowany tor lotu dronów tak aby ominąć miejsca stacjonowania grup. W tym celu wyposaża drony w sytemu komunikacji za pośrednictwem ukraińskich stacji komórkowych.
Rosjanie również tworzą swoje mobilne grupy przeciwlotnicze, które mają zapobiegać atakom ukraińskich dronów.
Źródło: Ukraińskie Siły Powietrzne