NRL przyjęte
Ministrowie środowiska poszczególnych państw członkowskich UE zatwierdzili w poniedziałek ustawę o ochronie przyrody Nature Restoration Law (NRL), która ma na celu przywrócenie przynajmniej 20 procent europejskich obszarów lądowych i morskich do 2030 roku oraz wszystkich ekosystemów wymagających odbudowy do 2050 roku. Cel ten wzrośnie do 60 procent w 2040 roku i 90 procent do 2050 roku.
Głosowanie nie obyło się bez kontrowersji, dotyczących m.in. obaw o poważne ograniczenia, jakie NRL może nałożyć na europejskich rolników. Jak zaznacza Euractiv, pod koniec lutego bieżącego roku Parlament Europejski przegłosował ustawę w jej kompromisowej wersji, wprowadzającej “hamulec bezpieczeństwa” – cele NRL wpływające na rolnictwo i zagrażające bezpieczeństwu żywnościowemu, mogą być zawieszone w wyjątkowych okolicznościach.
Obecne zatwierdzenie przez Radę Unii Europejskiej było możliwe przede wszystkim dzięki zmianie stanowiska Austrii. Austriacka ministra środowiska, Leonore Gewessler z Partii Zielonych, postanowiła sprzeciwić się ustaleniom uzgodnionym z jej konserwatywnymi partnerami koalicyjnymi i zagłosować za przyjęciem NRL. Zdaniem kanclerza Austrii, Karla Nehammera, głos ministry był “niezgodny z prawem”, a Gewessler zostanie przedstawiony zarzut nadużycia urzędu.
Przeciwko ustawie głosowały również takie kraje jak Włochy, Węgry, Holandia, Finlandia czy Szwecja. Belgia wstrzymała się od głosu. Polska ostatecznie również zagłosowała przeciwko. Jak zaznaczyła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas posiedzenia Rady UE, Warszawa nie może poprzeć NRL „z powodu nadmiernych obciążeń administracyjnych i przede wszystkim braku długofalowego planu finansowego”.
Według informacji podanych na stronie Komisji Europejskiej, ponad 80 procent europejskich siedlisk jest w złym stanie, co stanowi efekt niezrównoważonej i intensywnej eksploatacji mórz i lądów. NRL, będące częścią unijnej strategii na rzecz różnorodności biologicznej, ma zatrzymać i odwrócić ten trend poprzez wprowadzenie konkretnych zobowiązań dla krajów członkowskich. Należą do nich m.in. rewitalizacja co najmniej 30 procent torfowisk do 2030 roku, odwrócenie spadku populacji owadów zapylających czy zasadzenie trzech miliardów drzew.
Źródło: euractiv.com, dw.com, PAP