Problemy z wieprzowiną
Jak podaje portal, chińskie dochodzenie wydaje się być wymierzone przede wszystkim w wieprzowinę przeznaczoną do spożycia przez ludzi (świeże, zimne i mrożone kawałki mięsa, a także jelita wieprzowe, pęcherze i żołądki). Dochodzenie zostało zainicjowane przez Chińskie Stowarzyszenie Hodowli Zwierząt 6 czerwca bieżącego roku.
Euractiv zaznacza, że w wyniku nałożonych 12 czerwca na Chiny ceł antysubsydyjnych dotyczących aut elektrycznych, europejscy producenci żywności byli gotowi na cła odwetowe ze strony Pekinu. 8 czerwca chiński dziennik Global Times opublikował raport, w którym zwrócił się do urzędników o zbadanie importu europejskich produktów mlecznych.
Zgodnie z danymi celnymi, w 2023 roku Chiny importowały wieprzowinę o wartości 6 mld dolarów, z czego połowa pochodziła z UE. Za największą część wysyłki trzody chlewnej Unii odpowiada Hiszpania (1,5 mld dolarów), kolejno Holandia (620 mln dolarów) i Dania (550 mln dolarów).
Komisja Europejska przedstawiła wyniki dochodzenia antysubsydyjnego i ogłosiła indywidualne cła nałożone na trzech chińskich producentów EV obejmują: 17,4 procent dla BYD, 20 procent dla Geely oraz 38,1 procent dla SAIC. Jak zaznaczono, pozostali chińscy producenci zostaliby objęci średniemu ważonemu cłu w wysokości 21 procent, a wszyscy pozostali producenci pojazdów BEV w Chinach, którzy “nie współpracowali w dochodzeniu:, podlegaliby następującemu cłu rezydualnemu w wysokości 38,1 procent.
Źródło: euractiv.com