Kolejna transza pomocowa
Jak zaznacza informator Euractiv: “To już zrobione (…) jest to uzgodnione i nie oczekuję, aby którykolwiek z przywódców [G7] to zablokował. Istnieje tymczasowe porozumienie, ale oczywiście nadal wymaga formalnego zatwierdzenia”.
Zgodnie z umową członkowie G7 zapewniliby Kijowowi ok. 50 mld dolarów do końca 2024 roku, przy wsparciu z przyszłych nadzwyczajnych zysków z rosyjskich aktywów finansowych, unieruchomionych na Zachodzie.
W ramach nowo uruchomionego projektu Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine (ERA), każde z państw miałoby przekazać Ukrainie swoją własną pożyczkę. Szczegóły techniczne mają zostać dopracowane na późniejszym etapie (kto ponosi ryzyko pożyczki, w jaki sposób środki finansowe zostaną rozdystrybuowane).
9 czerwca prezydent USA Joe Biden powiedział, że wspólnie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem osiągnął porozumienie w sprawie wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów finansowych, aby pomóc Ukrainie.
W odpowiedzi na inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r. kraje G-7 unieruchomiły aktywa rosyjskiego banku centralnego o wartości około 280 miliardów dolarów. Większość tych aktywów jest przechowywana w Europie w izbie rozliczeniowej Euroclear z siedzibą w Belgii. Stany Zjednoczone wywierają nacisk na wykorzystanie tych aktywów do pomocy Ukrainie.
Rządy europejskie sceptycznie podchodziły do tego pomysłu obawiając się, że wycofanie takiej kwoty pieniędzy spowoduje problemy rynku finansowego w Europie. Na początku maja kraje UE zgodziły się wykorzystać 3 mld euro zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych na zakup broni dla Ukrainy. Belgijski Euroclear ma zrealizować pierwszą wypłatę w lipcu.
We włoskiej Apulii rozpoczął się kolejny szczyt G7, podczas którego przywódcy jednych z najbogatszych gospodarek spotykają się, aby omówić takie kwestie jak wojna na Ukrainie, konflikt w Strefie Gazy czy kryzys klimatyczny w Afryce.
Źródło: euractiv.com