Dalsze negocjacje?
W ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden przedstawił trójfazowy plan zawieszenia broni w Strefie Gazy, określając go jako inicjatywę Izraela. Pierwsza faza obejmuje rozejm i powrót niektórych zakładników przetrzymywanych przez Hamas. Następnie skonfliktowane strony mają negocjować w sprawie otwartego zaprzestania działań wojennych w drugiej fazie, w której pozostali żywi jeńcy zostaną uwolnieni.
3 czerwca w wywiadzie dla brytyjskiego Sunday Times Ophir Falk, główny doradca Netanjahu ds. polityki zagranicznej powiedział, że Izrael zgodził się na propozycję USA. Jednocześnie podkreślił, że “nie jest to dobra umowa, ale bardzo chcemy uwolnić zakładników, wszystkich”.
Obecnie Waszyngton szuka międzynarodowego poparcia dla swojej inicjatywy. W poniedziałek USA przekazały 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa ONZ jednostronicowy projekt rezolucji, a w środę jego poprawioną wersję. Do zaakceptowania rezolucji niezbędne jest dziewięć głosów za i brak weta ze strony USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin i Rosji.
Reuter informuje, że obecny projekt przyjmuje propozycję zawieszenia broni, opisując ją jako „akceptowalną” dla Izraela, „wzywa Hamas do jej przyjęcia i wzywa obie strony do pełnego wdrożenia jej warunków niezwłocznie i bezwarunkowo”. Jako część pierwszej fazy wymieniono „pełne i całkowite zawieszenie broni” w Strefie Gazy. W fazie drugiej ujęto “trwałe zakończenie działań wojennych” za zgodą stron.
Jak twierdzą niektórzy dyplomaci, część członków Rady ONZ wyraziła wątpliwości co do tego, czy Izrael rzeczywiście zaakceptował propozycję USA. Chcą, aby Rada trzymała się żądania z marca (natychmiastowego zawieszenia broni i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników).
Moskwa zaproponowała poprawki do amerykańskiego tekstu. Jak podaje Reuter, Rosja wzywa zarówno Hamas, jak i Izrael do zażądania natychmiastowego, bezwarunkowego i trwałego zawieszenia broni przestrzeganego przez wszystkie strony. Chce także, aby projekt podkreślał, że zawieszenie broni w fazie pierwszej pozostanie w mocy tak długo, jak długo będą trwały negocjacje w sprawie fazy drugiej.
Źródło: reuters.com