Możliwość sankcji?
Jak podaje brytyjski dziennik, głosowanie (247 głosów za, 155 przeciw) oznacza pierwszą legislacyjną naganę Kongresu dla MTK. Jednocześnie zarówno republikańscy, jak i demokratyczni liderzy komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów przyznali, że ustawa prawdopodobnie nie wejdzie w życie. Biały Dom sprzeciwia się ustawie, nazywając ją zbyt daleko idącą.
Ustawa, nad którą głosowano w Izbie Reprezentantów, nakładałaby szerokozakrojone sankcje gospodarcze i ograniczenia wizowe na sędziów związanych z MTK (w tym członków ich rodzin). Jak podaje The Guardian, demokraci określili to podejście jako “zbyt szerokie”, a ustawa miałaby “mrożący krew w żyłach wpływ na MTK jako instytucję”, utrudniając prace organizacji.
Jak zaznaczył kmdr Wiesław Goździewicz w wypowiedzi dla Polon.pl, nałożenie sankcji na MTK byłoby “złamaniem obowiązku działania na gruncie prawa międzynarodowego w tak zwanej dobrej wierze”. “USA mają dość specyficzne podejście do MTK – nie będąc sygnatariuszem statutu rzymskiego jednocześnie dość intensywnie »przeszkadzają« Trybunałowi w realizacji jego zadań” – dodał ekspert.
Pod koniec maja prokurator MTK Karim A. A. Khan złożył wniosek o wydanie nakazu aresztowania trzech przywódców Hamasu oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu i ministra obrony Jo’awa Gallanta.
Netanjahu nazwał oświadczenie „całkowitym wypaczeniem rzeczywistości”. „Z obrzydzeniem odrzucam porównanie prokuratora w Hadze między demokratycznym Izraelem a masowymi mordercami z Hamasu” – dodał premier Izraela.
W krótkim oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom prezydent USA Joe Biden określił wniosek Khana jako „oburzający”. „Chcę wyrazić się jasno: cokolwiek ten prokurator może sugerować, nie ma równoważności – żadnej – pomiędzy Izraelem a Hamasem. Zawsze będziemy stać po stronie Izraela w obliczu zagrożeń dla jego bezpieczeństwa” – zaznaczył wówczas Biden.
Źródło: theguardian.com